http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/skutecne-zdravou-jidelnu-maji-nove-klienti-ctyr-domovu-pro-seniory-v-brne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Tiskové zprávy

Skutečně zdravá škola: Skutečně zdravou jídelnu mají nově klienti čtyř domovů pro seniory v Brně

27. května 2017 | Skutečně zdravá škola
Autor: PK
Stravovací provozy Domova pro seniory Mikuláškovo náměstí a Okružní v Brně nedávno prošly auditem společnosti Bureau Veritas, který potvrdil, že obě plní bronzová kritéria programu Skutečně zdravá jídelna. V obou jídelnách se denně připravuje na 500 porcí pokrmů, včetně pokrmů pro klienty dalších dvou domovů seniorů na ulici Kosmonautů a Koniklecová.

Podmínkou pro splnění bronzových kritérií je mimo jiné zajistit, že pokrmy neobsahují žádné nežádoucí přísady a při jejich přípravě se minimalizuje používání polotovarů. Alespoň 75 procent všech pokrmů musí být vyrobeno z čerstvých, nezpracovaných surovin či potravin, které jídelna přednostně nakupuje od pěstitelů, chovatelů a výrobců s provozovnou ve vlastním nebo sousedním kraji. Pokrmy v jídelním lístku odrážejí sezónnost a strávníci mají v jídelně k dispozici informace o původu potravin, použitých k přípravě pokrmů. Při úklidu v prostorách kuchyně se používají ekologicky šetrné čisticí a mycí prostředky.
Do programu Skutečně zdravá jídelna se mohou přihlásit nejen školní, ale také podnikové a veřejné jídelny. Jídelny zapojené do programu plní předem stanovená kritéria pod kontrolou nezávislé mezinárodní certifikační společnosti Bureau Veritas.
„Jsem velice rád, že jsme mohli pomoci dvěma stravovacím provozům získat bronzový certifikát v programu Skutečně zdravá jídelna, a tím potvrdit jejich snahy v oblasti zkvalitnění a ozdravení jídelníčků,“ vysvětluje Tom Václavík, ředitel programu Skutečně zdravá škola.
Domovy pro seniory Okružní, Mikuláškovo náměstí, Kosmonautů a Koniklecová jsou příspěvková organizace, kterou pro své občany vybudovalo Statutární město Brno. Domovy poskytují ubytování a základní péči seniorům, kteří mají sníženou soběstačnost zejména z důvodu věku a chronického onemocnění a jejichž situace vyžaduje pravidelnou pomoc jiné fyzické osoby. Domovy nabízí komfortní ubytování a stravování v souladu se zásadami zdravé výživy a na základě doporučení lékaře.
„Ve stravovacím provozu Domova pro seniory na Mikuláškově náměstí zajišťujeme kompletní stravování ještě pro další dva domovy pro seniory v Brně. Dohromady tedy zajišťujeme celodenní stravu zhruba pro 300 klientů. Již delší dobu při přípravě pokrmů používáme minimum polotovarů a snažíme se v co největší míře preferovat čerstvou stravu, ovoce a zeleninu a sezónní potraviny od místních pěstitelů a producentů. Jsme rádi, že jsme si tyto v praxi používané principy mohli ověřit v rámci programu Skutečně zdravá jídelna. Splněním bronzových kritérií jsme si potvrdili, že svou práci děláme dobře. Naším cílem je, aby našim strávníkům i nadále chutnalo a naše kvalitní strava přispěla k jejich dobré kondici a spokojenosti,“ říká Richard Drobník, vedoucí stravovacího provozu Domova pro seniory Mikuláškovo náměstí.
V roce 2016 splnila bronzová kritéria programu také divize Fresh & Tasty skupiny Zátiší Group, která v Praze připravuje kvalitní školní a podnikové stravování. Bronzová kritéria také nedávno splnila restaurace zdravého životního stylu Vitalité z Brna, která poskytuje školní stravování pro 24 základních a mateřských škol v Brně.
PK tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist