http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/biopotravinou-roku-je-pastika-z-prestika-z-biofarmy-sasov
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Biopotravinou roku je paštika z přeštíka z Biofarmy Sasov

7.9.2016 07:13 | PRAHA (ČTK)
Podle Josefa Sklenáře z Biofarmy Sasov je farma oceňovaná hlavně za průkopnické výrobky. Hlavní cenu soutěže nyní vyhrála již počtvrté. Na fotografii jsou všechny oceněné produkty
Podle Josefa Sklenáře z Biofarmy Sasov je farma oceňovaná hlavně za průkopnické výrobky. Hlavní cenu soutěže nyní vyhrála již počtvrté. Na fotografii jsou všechny oceněné produkty
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | PRO-BIO
Biopotravinou roku 2016 se stala Bio Trhaná paštika z přeštického černostrakatého prasete z Biofarmy Sasov. Do 15. ročníku soutěže výrobci přihlásili celkem 90 produktů, o devět více než loni. Loni v soutěži zvítězila Rajčata ve vlastní šťávě z Horňácké farmy.
 

Letos byl podle manažerky Pro-Bio Svazu ekologických zemědělců Kateřiny Urbánkové sortiment, který výrobci do soutěže přihlásili, pestrý. Objevilo se v něm například biopivo nebo nakládané bio kyselé zelí, jež se dříve v ČR ve větším nevyrábělo.

Podle Josefa Sklenáře z Biofarmy Sasov je farma oceňovaná hlavně za průkopnické výrobky. Hlavní cenu soutěže nyní vyhrála již počtvrté. "První biopotravina roku byl biouherák. Tehdy ani nikdo nevěděl, co to je biomaso, většinou si veřejnost myslela, že jde o sóju," popsal Sklenář.

V kategorii biopotraviny živočišného produktu vyhrál Biohermelín z ekofarmy Javorník. V kategorii Biovýrobky pro gastronomii, pochutiny a ostatní potravinářské výrobky pak Bio Kostní vývar, také z Biofarmy Sasov. Mezi víny zvítězilo Rulandské šedé z vinařství Marcinčák z Mikulovské vinařské oblasti.

Přeštické černostrakaté prase neboli přeštík bylo vyšlechtěné v 19. století v Přešticích na jižním Plzeňsku. Jeho maso je tučnější než běžné vepřové.

V Česku vyrábí biopotraviny zhruba 590 producentů, jejich počet vzrostl během letošního roku o 46. Ekologičtí farmáři hospodaří na více než půl milionu hektarů půdy, což je zhruba 12 procent zemědělské půdy v ČR.tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist