http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bohumin-zrusi-bezplatna-stanoviste-na-bioodpad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Bohumín zruší bezplatná stanoviště na bioodpad

26.10.2016 18:49 | BOHUMÍN (ČTK)
Bohumín na Karvinsku zruší 28 bezplatných stanovišť pro sběr zeleného odpadu. Městu se tento systém neosvědčil, a tak chce nakládání s bioodpady změnit. Finančně plánuje zvýhodnit odvoz biologického odpadu přímo ze zahrad, řekla dnes ČTK Jana Končítková z bohumínské radnice.
 

Radnici se vyčlenění stanovišť pro odkládání bioodpadu, které fungují zhruba dva a půl roku, neosvědčilo hlavně kvůli nepořádku v okolí sběrných míst. "Přeplněné velkoobjemové kontejnery na bioodpad, nepořádek, tlející a zapáchající kupy trávy a listí. Tak to během sezóny vypadá u těch stanovišť na tříděný odpad, kde je umístěna i velká hnědá popelnice na zeleň. I přes jejich každotýdenní vyvážení se nedařilo přimět obyvatele, aby okolo nich udržovali pořádek," uvedla Končítková.

Podle místostarosty Lumíra Macury (ČSSD) se také ukázalo jako problematické i bezplatné využívání kontejneru. Přestože měly obsah 700 litrů, byly po vyprázdnění téměř okamžitě plné. "Kolem kontejnerů pak vznikají zapáchající skládky, protože lidé bohužel odpad pohodí vedle," podotkl Macura. Četnější vývoz by se městu prodražil a rozšířit kontejnery na více míst nelze kvůli omezeným prostorovým možnostem.

Lidem, kteří si objednají k domu popelnici na bioodpad, chce město snížit poplatky. Nyní je cena za sezónní svoz 800 korun, nově by to bylo 500 korun. Město plánuje i další slevy. Získají ji například lidé, kteří vymění systém vytápění domu a pořídí si ekologické topení. "Kampaň by měla nerozhodné motivovat ke zvýšenému zájmu o další vlnu kotlíkových dotací. Očekáváme, že počet uživatelů hnědých popelnic ve městě se zvýší ze současných 400 až na 1200," uvedl Macura.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Martina Helánová
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Blíž přírodě
Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist