http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brabec-pojede-na-sumavu-presvedcovat-starosty-o-novem-zakonu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Brabec pojede na Šumavu přesvědčovat starosty o novém zákonu

1.10.2015 10:07 | PRAHA (ČTK)
Ministr chce podle ní vyvrátit některé námitky či obavy, které se objevují, a objasnit, co je podstatou novely. Některým obcím a krajům, které se nacházejí na území NP Šumava, se návrh zákona stále nelíbí
Ministr chce podle ní vyvrátit některé námitky či obavy, které se objevují, a objasnit, co je podstatou novely. Některým obcím a krajům, které se nacházejí na území NP Šumava, se návrh zákona stále nelíbí
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) bude ve čtvrtek a v pátek debatovat se starosty a obyvateli některých šumavských obcí o přínosnosti novely zákona o ochraně přírody a krajiny. Chce je přesvědčit o tom, že norma, kterou jeho ministerstvo připravilo, nezmění život obyvatel na území Národního parku Šumava k horšímu, ale naopak ho zlepší. Veřejné debaty se uskuteční 1. a 2. října v Kašperských Horách, Kvildě, Vimperku a Stožci.
 

Vláda v polovině května schválila návrh novely zákona o ochraně přírody a krajiny, v nejbližších týdnech se dostane na jednání Sněmovny. Norma zásadně upravuje pravidla pro všechny čtyři národní parky - v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě. Nejcennější příroda by se měla podle ministerstva více otevřít turistům.

"Cílem návštěvy šumavské veřejnosti je představit novelu zákona o ochraně přírody, především výhody, které pro občany přináší, to znamená rozvoj šetrného turismu. Díky klidovým územím a změnám zón se parky otevřou. Určitě to bude mít i ekonomické přínosy," řekla ČTK mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Ministr chce podle ní vyvrátit některé námitky či obavy, které se objevují, a objasnit, co je podstatou novely. Některým obcím a krajům, které se nacházejí na území NP Šumava, se návrh zákona stále nelíbí. Chtějí pro parky samostatné zákony, zejména kvůli Šumavě, nebo zachování současného režimu.

Svaz obcí Národní park Šumava tvrdí, že se novelou sníží postavení a vliv obcí, které se nacházejí na území národních parků. "Jde o to přesvědčit obce, že novela je jednoznačnou změnou k lepšímu ve všech směrech," odpověděla Roubíčková.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist