http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brabec-veri-ze-zakon-o-ovzdusi-u-ustavniho-soudu-obstoji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Brabec věří, že zákon o ovzduší u Ústavního soudu obstojí

7.9.2016 16:52 | PRAHA (ČTK)
Podobný princip podle Brabce už funguje v zákoně o ochraně zdraví, kdy mohou při zvýšené hladině hluku do domácností vstoupit pracovníci hygienické stanice
Podobný princip podle Brabce už funguje v zákoně o ochraně zdraví, kdy mohou při zvýšené hladině hluku do domácností vstoupit pracovníci hygienické stanice
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) věří, že novela zákona o ochraně ovzduší obstojí před Ústavním soudem. Uvedl to po schválení předpisu dolní komorou. Pravicová opozice předtím avizovala, že novelu u Ústavního soudu napadne, protože zasahuje do práva na soukromí a domovní svobody. Brabec je s výslednou podobou předpisu spokojen, považuje ji za vyváženou.
 

Ministr připomněl, že samotné fyzické kontrole úředníků v domácnosti, za jejíž odmítnutí má hrozit postih až 50 000 korun a která ODS a TOP 09 vadí především, musí předcházet řada kroků. Kontrola v domácnosti až krajním řešením. "Reálně těch případů bude minimum, především sázíme na to, že tady bude určitý preventivní účinek normy," řekl Brabec. Dnes podle něj obce nemají možnost spalování různých materiálů postihnout.

Úpravu ministerstvo probíralo s řadou expertů, podle kterých splňuje všechny požadavky, aby vyhověla ústavě, řekl Brabec. "Jeden z ústavních principů se týká i ochrany životního prostředí. Myslíme, že po více než roční debatě se to vyvážení (ústavních principů) podařilo nastavit dobře," uvedl.

Podobný princip podle Brabce už funguje v zákoně o ochraně zdraví, kdy mohou při zvýšené hladině hluku do domácností vstoupit pracovníci hygienické stanice. "Pro mě je daleko větší ohrožení emise karcinogenních látek, než třeba ze zvýšené hladiny hluku," řekl ministr. Když už postup jednou Sněmovna schválila v analogickém případě, není jasné, proč by měl přijít v tomto případě návrh na zrušení zákona, uvedl Brabec. Právo opozice na jeho využití však respektuje.tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist