http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brnenska-zoo-ma-po-deseti-letech-mlade-urzona-kanadskeho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Brněnská zoo má po deseti letech mládě urzona kanadského

28.7.2016 14:59 | BRNO (ČTK)
V brněnské zoologické zahradě se po deseti letech narodilo mládě urzona kanadského, jde o samečka. Rodinku urzonů najdou návštěvníci před vstupem do voliéry orla bělohlavého, uvedla mluvčí zahrady Monika Brindzáková.
 

Urzon kanadský je severoamerický hlodavec, žije od Aljašky až po severní Mexiko. Svým vzhledem připomíná dikobraza. Má ale kratší a měkčí ostny a na rozdíl od dikobraza dokáže šplhat po stromech. Jde převážně o noční zvířata. Na jaře se tito živočichové živí pupeny a květy, později výhonky, listím a nejrůznějšími plody. V zimě požírají jehličí a oloupávají kůru ze stromů. Dožívají se až 18 let.

Samec urzona Bodláček je v Brně od roku 2014, samice Liara dorazila v polovině roku 2015. "Přestože bylo chovateli pozorováno páření, blížícímu se porodu nic nenasvědčovalo a narození prvního mláděte bylo pro nás příjemným překvapením," řekla kurátorka savců Dorota Gremlicová.

Mládě ošetřovatelé po porodu v první polovině července přenesli do zázemí expozice, kde se od té doby převážně zdržuje. V prvních dnech je možné na urzoní mládě sáhnout i holou rukou, ale dnes už se při manipulaci bez rukavic obejít nelze.

Poslední mládě urzona se v Brně narodilo před deseti lety, chov poté v Brně ustal.

Urzon patří do stejné čeledi jako kuandu jihoamerický, kterého je v brněnské zoo možné vidět také, a to v Tropickém království.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist