http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brno-nesouhlasi-s-vyclenenim-casti-mesta-z-ochrany-proti-hluku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Brno nesouhlasí s vyčleněním části města z ochrany proti hluku

26.9.2016 15:55 | BRNO (ČTK)
Brněnští radní poslali ministerstvu pro místní rozvoj nesouhlasné stanovisko k návrhu připravované novely vyhlášky o seznamu aglomerací pro účely hodnocení a snižování hluku. Podle primátorova náměstka Martina Andera (SZ) může vyhláška způsobit, že by okrajové části města nebyly tolik chráněné před hlukem jako centrum města. Náměstek ministerstva pro místní rozvoj Jan Blecha už dříve novinářům řekl, že nové pojetí aglomerací vyplývající z návrhu nové vyhlášky v žádném případě nesnižuje ochranu obyvatel před hlukem.
 

Podle platné vyhlášky z roku 2006 je brněnská aglomerace vymezena Brnem, ale i dalšími obcemi, jako jsou Adamov, Bílovice nad Svitavou, Česká, Kuřim, Lelekovice, Modřice, Ostopovice, Podolí, Popůvky, Rozdrojovice, Řícmanice, Šlapanice a Troubsko. Návrh by však podle Andera aglomeraci zmenšil tak, že už by nepokryla ani celé území Brna, naopak by byly vyňaty některé městské části. "Návrh ministerstva by rozdělil Brno a nechránil by obyvatele okrajových částí proti hluku tak přísně jako v centru," uvedl Ander.

Doplnil, že snížené standardy by se dotkly lidí v městských částech Bystrc, Bosonohy, Obřany, Žebětín, Tuřany, ale i obvodu Brno-jih. "Jsou to tedy z podstatné části pravě taková místa, kde jsou problémy s hlukem z dopravy největší. Město Brno tvoří jeden celek, jednu aglomeraci. Ministerský návrh podle názoru právníků porušuje zákon o ochraně zdraví a nemůže být takto přijat," dodal Ander.

Podle ministerského náměstka Blechy ale nevede vyhláška k redukci protihlukových opatření a nejde o žádnou konspiraci ze strany státu, nýbrž o přizpůsobení české legislativy nařízení Evropského parlamentu a Rady EU o hlavních směrech unie pro rozvoj transevropské dopravní sítě a o hodnocení a řízení hluku ve venkovním prostředí. Podle něj dřívější situace naopak vedla k častým obstrukcím ze strany ekologických organizací při přípravách důležitých dopravních staveb. Vyhláška má platit od příštího roku.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist