http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/brno-zmapuje-zahradkarske-lokality-pro-prace-na-uzemnim-planu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Brno zmapuje zahrádkářské lokality pro práce na územním plánu

10.7.2016 19:05 | BRNO (ČTK)
Podle magistrátu mají zahrádkářské lokality v Brně tradici dlouhou desítky let. Vznikaly už počátkem 20. století i později za první republiky nebo v období socialismu. Řada z nich změnila od té doby účel a některé zcela zanikly, jiné se proměnily v parky a chatové osady. Ilustrační obrázek
Podle magistrátu mají zahrádkářské lokality v Brně tradici dlouhou desítky let. Vznikaly už počátkem 20. století i později za první republiky nebo v období socialismu. Řada z nich změnila od té doby účel a některé zcela zanikly, jiné se proměnily v parky a chatové osady. Ilustrační obrázek
Brno chce mít přehled o všech zahrádkářských lokalitách na území města. Nechá o nich proto vypracovat územní studii za více než 350 000 korun, sdělil primátorův náměstek Martin Ander (SZ). Cílem je zmapovat všechny lokality zahrádek jako podklad pro připravované změny územního plánu nebo pro nový územní plán.
 

Brno se řídí více než 20 let starým územním plánem. Jeho aktualizaci s velkým množstvím změn sice předloni schválilo ještě staré zastupitelstvo, ale soud ji na základě žaloby aktivistů loni v lednu zrušil pro nepřezkoumatelnost některých rozhodnutí. S novým plánem Brno čeká až na vydání Zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje, které mají být hotovy do letošních podzimních krajských voleb.

Zpracovatelská firma bude muset ve studii vyhodnotit způsoby užívání jednotlivých lokalit, fungování místních vztahů či míru a způsob zastavění území. Podle toho pak navrhne vhodnou úpravu regulací pro využívání území.

Studie bude řešit celé území města kromě rekreační lokality Brněnské přehrady, kterou se bude zabývat samostatná studie. "Město musí umět reagovat na měnící se potřeby obyvatel. Kde mají zahrádkářské kolony tradici a dobře fungují, tam je potřeba vytvořit podmínky pro dlouhodobý rozvoj. Kde svůj účel neplní, nebo mají majitelé jiné představy o dalším vývoji, tam zvážíme změnu územních regulací," uvedl Ander.

Studie má být hotová do konce letošního listopadu. "Výsledky projednáme s veřejností, protože budou důležitým podkladem pro další vývoj brněnského územního plánu," dodal náměstek.

Podle magistrátu mají zahrádkářské lokality v Brně tradici dlouhou desítky let. Vznikaly už počátkem 20. století i později za první republiky nebo v období socialismu. Řada z nich změnila od té doby účel a některé zcela zanikly, jiné se proměnily v parky a chatové osady.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist