http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/cena-vodneho-a-stocneho-na-karlovarsku-stoupne-o-necelou-korunu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Cena vodného a stočného na Karlovarsku stoupne o necelou korunu

1.12.2016 14:14 | K. VARY; (ČTK)
Zástupci členských obcí Vodohospodářského sdružení obcí západních Čech (VSOZČ) schválili mírné zvýšení cen vodného a stočného na rok 2017. Cena za odebraný a odkanalizovaný metr krychlový vody se zvyšuje oproti roku 2016 o 96 haléřů na 57,54 Kč bez DPH, tedy 66,18 Kč včetně DPH, informovala dnes ČTK mluvčí společnosti Vodárny a kanalizace Karlovy Vary a. s. Věra Štafflová.
 

Součástí platby za vodu je v obcích, které jsou součástí VSOZČ, i pevný roční poplatek, který se stanovuje podle velikosti fakturačního vodoměru. U nejrozšířenějšího vodoměru o jmenovité kapacitě 1,5 m3/h se pevný poplatek nemění a zůstane na stejné úrovni jako v roce 2016, tedy 1980 Kč včetně DPH. U ostatních vodoměrů se poplatky zvyšují v průměru o půl procenta. Běžný spotřebitel tak za vodu vydá v roce 2017 průměrně o 38 Kč ročně navíc.

"Největší podíl na zvýšení vodného a stočného má růst ceny za nákup surové vody z povrchových zdrojů. Vláda sice odstoupila od plánovaného navýšení poplatků za odběr podzemní vody, poplatky za odběr povrchové vody se však zvyšují," uvedl Antonín Jágl, ředitel Vodáren a kanalizací Karlovy Vary, které vodohospodářské zařízení sdružení spravuje.

Poplatky za odběr povrchové vody stanovují správci povodí. "Vzhledem k tomu, že k úpravě pitné vody využíváme na našem provozovaném území z 90 procent povrchové zdroje, má na nás toto navýšení značný vliv. Povodí Ohře zvyšuje cenu za odběr povrchové vody o 4,9 procenta a Povodí Vltavy o sedm procent," upřesnil Jágl.

Podle předsedy VSOZČ Josefa Hory zůstane i přes mírné zvýšení cena vodného a stočného v obcích sdružení nízká. "V průměru jde o navýšení o 1,7 procenta. Cena zůstává pořád jednou z nejnižších nejen v západních Čechách, ale i v porovnání s celorepublikovým průměrem, který byl letos zhruba 83 Kč za metr krychlový," uvedl Hora.

Do ceny vody se promítl i předpokládaný pokles spotřeby vody. Ten se sice v roce 2015 na území sdružení, jehož členem je téměř stovka obcí, zastavil, letos však pokračoval. "S přibývajícími objekty a zařízeními, které se zavádí do provozování, ať už z důvodů rozšiřování provozovaného území nebo kvůli zpřísňování legislativy, se zvyšují i provozní náklady. Mírně porostou také náklady na opravy a investice do infrastruktury," dodal Hora.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist