http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-biliny-vypustili-rybari-s-detmi-tisice-ryb-mezi-nimi-i-cejna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Rybáři vypustili do Bíliny tisíce ryb, mezi nimi i cejna

4.11.2016 15:18 | LITVÍNOV (ČTK)
V listopadu bude v regionu vysazeno 300 kilogramů ryb. Ilustrační foto.
V listopadu bude v regionu vysazeno 300 kilogramů ryb. Ilustrační foto.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Voda v řece Bílině ožila dalšími tisíci říčních ryb. Vysadili je rybáři společně s dětmi. Kromě plotic a okounů letos poprvé vypustili také cejna velkého. Zarybňování Bíliny, která bývala označována za nejšpinavější řeku v Česku, trvá už šest let.
 

V listopadu bude v regionu vysazeno 300 kilogramů ryb. "Vypouštění ryb do Bíliny se společně s rybářským svazem věnujeme od roku 2010. Za tu dobu jsme vysadili zhruba 4500 kilogramů ryb a pomohli tak přírodě na severu Čech. Díky zapojení škol se nám navíc daří prohlubovat vztah dětí k přírodě," řekl dnes mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda.

V chemických závodech v Záluží u Litvínova v minulosti využívali vodu z Bíliny k technologickým účelům. Řeka byla silně znečištěná a takřka bez života. Situace se podle vodohospodářů zlepšila výrazně v 90. letech minulého století, od té doby se koryto postupně pročišťuje.

"Z průzkumů složení rybího společenstva řeky Bíliny je patrné, že v úseku mezi městy Most a Bílina je populace ryb nejzranitelnější. Právě proto do těchto míst směřujeme naši pozornost při vysazování ryb," uvedl Václav Jelínek z Českého rybářského svazu.

Charakter řeky podle Jelínka vyhovuje zejména kaprovitým druhům. "Cejn velký je velmi důležitým zástupcem našich původních druhů. V případě, že v řece nalezne vhodné podmínky, je schopen přirozenou reprodukcí vytvořit skutečně hojnou populaci. Z výše uvedených důvodů jsme v letošním roce přistoupili právě k výběru cejna velkého, chceme ho vysadit asi 3000 kusů," uvedl Jelínek.

V listopadu děti vypustí další ryby v Hostomicích a Bílině. Pořádání akcí na více místech podle Dudy pomáhá zapojit více dětí a především urychluje šíření původních druhů ryb v Bílině. Projekt zarybňování Bíliny bude podle mluvčího Unipetrolu pokračovat i v příštím roce.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Radka Fialová
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist