http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dobrovolnici-cistili-milovickou-pastvinu-pro-divoke-kone
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Dobrovolníci čistili milovickou pastvinu pro divoké koně

17.9.2015 14:23 | MILOVICE (ČTK)
Na několika místech čtyřicetihektarové plochy se v minulosti nacházely černé skládky. I když největší část odpadu byla odstraněna loni ještě před výstavbou ohrad, část zůstala skrytá na nepřístupných místech zarostlých bujnou vegetací
Na několika místech čtyřicetihektarové plochy se v minulosti nacházely černé skládky. I když největší část odpadu byla odstraněna loni ještě před výstavbou ohrad, část zůstala skrytá na nepřístupných místech zarostlých bujnou vegetací
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Česká krajina
Dobrovolníci likvidovali pozůstatky černých skládek na pastvině ve vojenském prostoru v Milovicích na Nymbursku, kde se od ledna pase stádo divokých koní. Za středeční odpoledne odklidili přibližně 1200 litrů odpadu, sdělil dnes ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. Úkolem divokých koní je spásat agresivní trávu a přispět tak k záchraně ohrožených motýlů a mizejících stepních společenstev.
 

Na několika místech čtyřicetihektarové plochy se v minulosti nacházely černé skládky. I když největší část odpadu byla odstraněna loni ještě před výstavbou ohrad, část zůstala skrytá na nepřístupných místech zarostlých bujnou vegetací. "Jak divocí koně spásají porost, vytvářejí tak nejenom prostor pro vzácné hořce a další ohrožené druhy rostlin, ale zároveň odkrývají pozůstatky černých skládek," uvedl Dostál. Pro koně jsou nebezpečné především střepy z rozbitých okenních tabulí a lahví. Zranit by se mohli rovněž o železné konstrukce nebo rezavé plechovky a hřebíky. Na pastvině leželo také množství plastového odpadu a starých textilií.

Koně, pocházející z anglického Exmooru, kde žijí od nepaměti ve volné přírodě, jsou v Milovicích od 28. ledna. Po aklimatizaci v menší ohradě byli 21. března vypuštěni na hlavní pastvinu o rozloze 40 hektarů. Spásají místní step a jsou zcela bez přikrmování. Pomohou tak odvrátit ústup otevřené krajiny, která tvoří prostředí pro stále vzácnější druhy květin, motýlů a dalších ohrožených druhů.

Na pastvině se podle ochránců přírody již letos objevily desítky trsů ohroženého hořce křížatého, který je v Milovicích nejvzácnější rostlinou. Na mnoho rostlin nakladl svá vajíčka vymírající motýl modrásek hořcový Rebelův, pro kterého je hořec křížatý jedinou živnou rostlinou, bez níž se nedokáže rozmnožovat.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist