http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ek-opravnene-neproplatila-cr-dva-miliony-eur-na-vinice-uvedl-soud
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

EK oprávněně neproplatila ČR dva miliony eur na vinice, uvedl soud

22.10.2016 01:41 | PRAHA (ČTK)
Evropská komise oprávněně neposkytla Česku prostředky ve výši dvou milionů eur  na jeho program ochrany vinic před ptáky a dalšími zvířaty.
Evropská komise oprávněně neposkytla Česku prostředky ve výši dvou milionů eur na jeho program ochrany vinic před ptáky a dalšími zvířaty.
Foto | elfineer / Flickr
Evropská komise oprávněně neposkytla Česku prostředky ve výši dvou milionů eur (asi 54 milionů Kč) na jeho program ochrany vinic před ptáky a dalšími zvířaty. Rozhodl o tom ve čtvrtek Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku, který se zabýval sporem České republiky s Evropskou komisí. České ministerstvo zemědělství rozsudek nyní studuje.
 

Komise podle tiskového prohlášení soudu argumentovala tím, že Praha nedodržela podmínky programu, který měl zahrnovat i restrukturalizaci a proměnu vinic tak, aby se přizpůsobily současným podmínkám na trhu. Rozhodla se proto neproplatit České republice za roky 2010-2012 více než dva miliony eur, které již Praha investovala s tím, že podmínky programu splňuje.

Česká republika rozhodnutí Komise napadla u soudu v Lucemburku. Uváděla, že EK už v roce 2009 s programem vyslovila tichý souhlas.

Podle dnešního verdiktu ale EK program "neschválila a ani nemohla schválit", neboť unijní předpisy týkající se spolupráce komise a členských států v této oblasti to ani Komisi neumožňují. Komise má navíc podle soudu plné právo při kontrole zpochybnit, zda je národní program v souladu s cíli dané části jednotné zemědělské politiky.

"V současné době rozsudek studujeme a zvážíme další postup," sdělila dnes bez komentáře mluvčí českého ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist