http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/emise-sklenikovych-plynu-v-eu-loni-klesly-o-ctyri-procenta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Emise skleníkových plynů v EU loni klesly o čtyři procenta

22.10.2015 00:47 | BRUSEL (ČTK)
Zpráva upozorňuje, že na cestě ke splnění svých emisních cílů pro rok 2020 jsou všechny členské země EU s výjimkou Rakouska, Belgie, Irska a Lucemburska.
Zpráva upozorňuje, že na cestě ke splnění svých emisních cílů pro rok 2020 jsou všechny členské země EU s výjimkou Rakouska, Belgie, Irska a Lucemburska.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Emise skleníkových plynů v Evropské unii se loni oproti předchozímu roku snížily o čtyři procenta. Od roku 1990 klesly o 23 procent, takže EU s předstihem splnila svůj cíl snížit emise do roku 2020 o 20 procent. Vyplývá to ze zprávy Evropské komise a Evropské agentury pro životní prostředí (EEA). K loňskému poklesu emisí přispělo mimořádně teplé počasí, které snížilo spotřebu energie.
 

Nejnovější prognózy podle zprávy ukazují, že pokles emisí v EU by mezi roky 1990 a 2020 mohl dosáhnout 24 až 25 procent. Zpráva upozorňuje, že na cestě ke splnění svých emisních cílů pro rok 2020 jsou všechny členské země EU s výjimkou Rakouska, Belgie, Irska a Lucemburska.

"Výsledky hovoří samy za sebe. Evropě se podařilo snížit mezi roky 1990 a 2014 emise o 23 procent, zatímco evropská ekonomika během stejného období stoupla o 46 procent. Ukázali jsme, že ochrana klimatu a hospodářský růst mohou jít ruku v ruce," uvedl evropský komisař pro energetiku a klimatickou politiku Miguel Arias Cañete.

EU by se v další fázi měla podle Cañeteho soustředit na cíl pro rok 2030, do kterého hodlá snížit emise skleníkových plynů o 40 procent oproti roku 1990. Prognózy EEA naznačují, že emise budou po roce 2020 klesat pomalejším tempem. Podle šéfa EEA Hanse Bruyninckxe bude ke splnění dlouhodobějších cílů zapotřebí "zásadní změna způsobu, kterým se v Evropě vyrábí a využívá energie".


tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (2)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VM

Vladimiír Masák

22.10.2015 07:23
O kolik stouply v zemích jako je Čína,Indie a Brazilie? A jak celkově? A kolik to Evropu stálo?Jak vyznívá článek - Evropa se snaží, má to nějaký celosvětový dopad?.
Odpovědět
KP

Karel Padevet

22.10.2015 10:50 Reaguje na Vladimiír Masák
Celosvětový dopad je zcela nicotny - EU produkuje cca 10% emisí a podíl stále klesá....
Náklady toho blbnutí jsou naopak enormní - stačí se jen podívat na ceny energií které jsou v EU 3x vyšší než v USA.
Odpovědět
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist