http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/energeticky-vladni-vybor-doporucil-uhli-pod-obcemi-odepsat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Energetický vládní výbor doporučil uhlí pod obcemi odepsat

22.10.2015 00:42 | PRAHA (ČTK)
V případě posunutí limitu u Bíliny výbor doporučil provést detailní analýzu možných vlivů těžby na ochranná lázeňská pásma
V případě posunutí limitu u Bíliny výbor doporučil provést detailní analýzu možných vlivů těžby na ochranná lázeňská pásma
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Převést do nevyužitelných zásob hnědé uhlí na lomu ČSA v Ústeckém kraji, kde stále platí limity těžby, doporučil vládě ve svém nedávném usnesení Výbor pro udržitelnou energetiku. Posuzoval dvě varianty - zachování hranice územních ekologických limitů v Mostecké uhelné pánvi nebo posunutí jejich hranice u povrchového dolu Bílina. Vláda v pondělí rozhodla prolomit limity u Bíliny a na ČSA je zachovat. Stanovisko, které výbor vydal 12. října, má ČTK k dispozici.
 

Jedním z opatření, jež výbor vládě nezávisle na jakékoliv variantě navrhuje, je "rozhodnout o převodu zásob uhlí pod zastavěným územím obcí a jejich ochrannými pilíři v celém Ústeckém kraji (tedy včetně lokality ČSA) do nebilančních zásob", tedy do zásob které jsou nevyužitelné. Výbor doporučil také definitivně zachovat limity na dole ČSA.

Kabinet v pondělí prolomil limity s podmínkou, že těžba v dole Bílina se může přiblížit nejvýše půl kilometru k zastavěnému území nejbližších obcí.

"Úplný odpis uhlí pod domy nebo alespoň jeho převod do nebilančních zásob je logickým a nutným krokem, pokud vláda opravdu myslí vážně ochranu měst, obcí i zdraví lidí," okomentoval doporučení ředitel Hnutí Duha Jiří Koželouh. Vláda by se ale podle něj měla spíše než uhlím zabývat podporou obnovitelných zdrojů a zajistit snížení vysoké energetické náročnosti tuzemské ekonomiky.

V případě posunutí limitu u Bíliny výbor doporučil provést detailní analýzu možných vlivů těžby na ochranná lázeňská pásma. Hranici těžby směrem k obydlím výbor doporučil povolit na základě procesu EIA, tedy hodnocení vlivů na životní prostředí, k lomové těžbě.

Výbor dále nezávisle na výsledku obou variant navrhoval kabinetu mimo jiné vytvořit sociální program kvůli negativním dopadům nezaměstnanosti vzhledem k útlumu těžby v Severočeské pánvi, vypracovat studii na zlepšení zdravotní situace obyvatel či směřovat peníze z nových evropských fondů na modernizace teplárenství. Doporučil rovněž vzhledem k vysokým externím škodám na zdraví obyvatel "neodkladně zajistit sociálně přijatelný přechod spalování uhlí v domácnostech a v malospotřebě na emisně čistší technologie vytápění."


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist