https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/eu-chce-v-arktide-prohlubovat-spolupraci-se-vsemi-vcetne-ruska
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

EU chce v Arktidě prohlubovat spolupráci se všemi, včetně Ruska

27.4.2016 13:55 | BRUSEL (ČTK)
Evropská unie se do arktické spolupráce zapojuje už dlouho. Patří například k těm, kdo nejvíce přispívají na výzkum v oblasti Arktidy - od roku 2002 bylo z rozpočtu EU pro tento účel vyčleněno 200 milionů eur
Evropská unie se do arktické spolupráce zapojuje už dlouho. Patří například k těm, kdo nejvíce přispívají na výzkum v oblasti Arktidy - od roku 2002 bylo z rozpočtu EU pro tento účel vyčleněno 200 milionů eur
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Problematika klimatických změn, ochrana životního prostředí a prohlubující se mezinárodní spolupráce jsou klíčovými prvky návrhu budoucí evropské politiky v Arktidě. EU přitom v této oblasti hodlá podle šéfky své diplomatické služby Federiky Mogheriniové spolupracovat se všemi partnery, včetně Ruské federace.
 

"Arktidu vidíme jako příklad konstruktivní regionální spolupráce. Chceme, aby to tak bylo i nadále a aby se tato spolupráce prohlubovala," řekla Mogheriniová. EU podle ní hodlá v Arktidě kooperovat s Ruskem i dalšími zainteresovanými stranami, které mají o oblast zájem - například s Čínou.

Vztahy mezi Ruskem a osmadvacítkou jsou už několik let napjaté kvůli ukrajinské krizi, obě strany na sebe vzájemně uvalily hospodářské sankce.

Mogheriniová ale připomněla, že ministři zahraničí EU se shodují na principu "výběrového angažování se" v oblastech, kde je spolupráce s Ruskem v jasném evropském zájmu.

V případě Arktidy se navíc podle ní jedná také o zájem skutečně globální. "Je třeba najít společnou půdu pro hledání společných řešení výzev, jimž všichni dohromady čelíme," poznamenala.

O vypracování nyní předkládaného materiálu požádaly Evropskou komisi europarlament a členské země v roce 2014. Komise uvádí, že změny klimatu v oblasti postupují rychleji a v mnohem širším rozsahu, než se předpokládalo. Unijní zájmy v Arktidě se dotýkají nejen životního prostředí a problematiky klimatických změn, ale také otázek jako je energetika, doprava nebo rybolov.

Evropská unie se do arktické spolupráce zapojuje už dlouho. Patří například k těm, kdo nejvíce přispívají na výzkum v oblasti Arktidy - od roku 2002 bylo z rozpočtu EU pro tento účel vyčleněno 200 milionů eur. Na výzkum kromě toho vynakládají prostředky i jednotlivé členské státy.

Součástí Arktidy je střední část Severního ledového oceánu, regionální moře, jako například Barentsovo moře, Karské a Čukotské moře, a rovněž území Kanady, Dánského království, Finska, Islandu, Norska, Ruské federace, Švédska a USA. Tři členské státy EU jsou proto rovněž státy Arktidy, zatímco Island a Norsko jsou členskými státy Evropského hospodářského prostoru.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist