http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/fakulta-rybarstvi-se-hodla-zamerit-na-akvaponii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Fakulta rybářství ve Vodňanech se hodlá zaměřit na akvaponii

22.11.2015 10:33 | VODŇANY (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vodňanská Fakulta rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích se nově zaměří na akvaponii. To znamená, že spojí chov ryb a pěstování rostlin bez půdy. Systém akvaponií spočívá v tom, že jedna část systému využívá odpad druhé jako zdroj živin. Fakulta rybářství usiluje o výstavbu zkušebního zařízení, které je známé z různých oblastí USA či Austrálie.
 

"Podle našich představ budou moci být akvaponie umístěné například na střechách domů nebo průmyslových budov," řekl ředitel Ústavu akvakultury a ochrany vod Jan Mráz. Akvaponie využívá rostliny, které nepotřebují půdu, ale vystačí si například s keramzitem nebo jiným vhodným materiálem. "Celý systém má velmi malé nároky na zdroj vody a znamená minimální vypouštění odpadních látek do životního prostředí. Potřebným vstupem do systému je přitom pouze krmivo pro ryby, které se získá zejména z městského odpadu rostlinného a živočišného původu," uvedl.

Systém funguje tak, že ryby se chovají v nádržích pod pěstovanými rostlinami. Vodu znečištěnou rybím odpadem čerpadlo převádí do horní části nádrže s nasazenými rostlinami. Ty spotřebují živiny z roztoku a přefiltrovaná voda se vrací do původní nádrže. Rostliny zároveň odebírají oxid uhličitý, vytvářejí kyslík a okolní prostředí je tak minimálně zatíženo skleníkovými plyny. V porovnání s konvenčním zemědělstvím vyžadují akvaponie méně než jednu desetinu vody.

Rozvoj výzkumu v této podobě doporučila nedávno také mezinárodní rada Fakulty rybářství a ochrany vod a její vědecké centrum Cenakva. To vzniklo před dvěma lety za 253 milionů korun a věnuje se fakultní vědě a aplikovanému výzkumu.


tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

23.11.2015 10:33
čuba ve slušovicích již plánuje megaskleníky s touto technologií a pro malovýrobce a samozásobitele by se mohlo začít tím, že by někdo přeložil do češtiny a vydal knihy od murray hallamse ! než utrácet melouny na výzkum sysla u dálnice či jiné zbytečnosti, jako vysazovat kokrhel v zelených pásech u dálnic ! to se teda těm "výzkumníkům" řidiči poděkují za zasraná čelní skla od toho hmyzu !
Odpovědět
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist