https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/fotopasti-na-jihu-cech-a-v-rakousku-zachytily-losa-evropskeho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Fotopasti na jihu Čech a v Rakousku zachytily losa evropského

21.5.2014 15:26 | PRAHA (Ekolist.cz)
Los evropský zachycený fotopastí na česko-rakouské hranici
Los evropský zachycený fotopastí na česko-rakouské hranici
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ALKA Wildlife
Jeden z největších savců Evropy, los evropský, je běžným druhem na severu kontinentu. Jeho výskyt ve střední Evropě je velmi vzácný. Navzdory tomu se vědcům podařilo v poslední době opakovaně potvrdit výskyt losa na česko-rakouské hranici. Pomohly jim k tomu fotopasti původně instalované ke sledování rysa ostrovida.
 

„Losa se nám podařilo zaznamenat už dvakrát – v březnu 2014 na pravém břehu Lipna a předtím v listopadu 2013 kousek od Kaplice,“ říká Lukáš Poledník podílející se na projektu Trans-Lynx. „Fotopasti jsme nainstalovali s cílem potvrdit zde výskyt rysa ostrovida. Vyfotil se ale los, což bylo pro nás příjemné překvapení. Je to vzácný druh, jeho zachycení fotopastmi je proto málo pravděpodobné,“ dodáva.

Stejnou zkušenost mají i rakouští odborníci, provádějící taktéž monitoring rysa ostrovida. Losa zachytily jejich fotopasti na česko-rakouské hranici nedaleko Lipna v prosinci 2011 a dvakrát v říjnu 2013. „V severním Rakousku jsme také zaznamenali občasná pozorování losů, někdy dokonce i samic s mláďaty, zejména v oblastech Mühlviertel and Waldviertel. Losi zde migrují podél tradičních migračních koridorů vedoucích z Jižních Čech až k Dunaji," vysvětluje Thomas Engleder z projektu Luchsprojekt Österreich Nordwest. Los bývá občasně zaznamenáván také v Bavorském lese na německé straně hranice.

Podle ochránců přírody je výskyt losa na Šumavě a v jejím širším okolí důkazem zachovalé, čisté přírody této oblasti.


reklama
Bývalý tankodrom dnes zachraňují kozy
Načeratický kopec je opuštěný vojenský tankodrom. Vojenská činnost zde v minulosti vytvořila rozsáhlé plochy řídkých trávníků a míst s obnaženým substrátem. Dnes se na ochraně vzácného biotopu podílejí kozy a ovce.



reklama

 
Další informace |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist