http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/havrani-prileteli-do-brna-s-predstihem-zima-asi-zacne-drive
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Havrani přiletěli do Brna s předstihem, zima asi začne dříve

15.10.2015 14:06 | BRNO (ČTK)
Havrani do Brna obvykle přilétají 20. až 22. října. Jen před osmi lety se stalo, že přiletěli až 7. listopadu
Havrani do Brna obvykle přilétají 20. až 22. října. Jen před osmi lety se stalo, že přiletěli až 7. listopadu
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Do Brna dnes se zhruba týdenním předstihem přiletěli ze severní Evropy havrani, které lidové pranostiky označují za posly zimy. Jejich přílety přes 40 let monitoruje ornitolog a pracovník brněnské záchranné stanice Ptačí centrum Zdeněk Machař. ČTK řekl, že havrani jsou v příletech velmi přesní, za ta léta termín změnili jedinkrát. Dřívější přílet může znamenat, že zima letos začne dříve.
 

Hejna havranů obývají buď okolí letiště v Brně-Tuřanech nebo pole u Brna-Žabovřesk. Obvykle přilétají 20. až 22. října. Jen před osmi lety se stalo, že přiletěli až 7. listopadu.

"Zatím se usídlili u Žabovřesk. Nejprve hodují na tom, co najdou v zahradách a na polích, pak se zaměří na centrum města. Jsou to dokonalí čističi ulic a především parků. Vyzobou, na co přijdou. Nejsou tak vybíraví jako holubi," uvedl Machař.

V Ptačím centru má již prvního havraního pacienta. Je jím pták s poraněným křídlem. Po uzdravení dostane opět svobodu.

Společnost mu v Ptačím centru dělá kromě mnoha poraněných ptáků nejrůznějších druhů krkavec Krkoun, pro něhož je záchranná stanice trvalým domovem. V něm se naučil napodobovat nejrůznější zvuky; štěká jako pes, napodobuje zvuky pinkání míče při tenise a říká větu "Dej mi rohlík."


Vladimír Klepáč
tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist