http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hranice-chystaji-vetsi-propagaci-propasti-s-rekordni-hloubkou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Hranice chystají větší propagaci propasti s rekordní hloubkou

6.12.2016 10:54 | HRANICE (ČTK)
Hranická propast leží v národní přírodní rezervaci Hůrka u Hranic v katastru města Hranice.
Hranická propast leží v národní přírodní rezervaci Hůrka u Hranic v katastru města Hranice.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Libor Čech / www.hranickapropast.cz
Hranice na Přerovsku chystají větší propagaci Hranické propasti, která byla po nedávném měření označena za nejhlubší zatopenou jeskyni na světě. Město jedná o využití opuštěné nádražní budovy v sousedních Teplicích nad Bečvou, kde by mohlo být informační středisko. Těžit z přírodní rarity by chtěla i sousední obec Černotín, jejíž katastr sahá přímo k propasti. Podle starosty Černotína připravuje obec opravu cesty vedoucí k propasti. Speleologové v září naměřili v propasti hloubku 404 metry, dosavadní italský rekord pokořila o 12 metrů.
 

"Snažíme se maximálně využít možností, které jsou, ale zároveň spolupracujeme s ochránci přírody, speleology a jeskyňáři, abychom skloubili potřeby všech, kterých se propast přímo dotýká," řekl mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Informační centrum by mohlo podle plánů vzniknout již v příštím roce. V blízkosti nyní opuštěné nádražní budovy je parkoviště a po nově upravené stezce mohou lidé vyrazit nahoru k propasti. "Je to poměrně architektonicky cenné nádraží, které není momentálně využívané a není v příliš dobrém stavu ... Chtěli bychom využít alespoň jeho část jako informační centrum," doplnil mluvčí radnice. Obec nyní jedná se Správou železniční dopravní cesty.

Průzkumné ponory jsou zde evidovány soustavněji zhruba od roku 1961.
Průzkumné ponory jsou zde evidovány soustavněji zhruba od roku 1961.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Libor Čech / www.hranickapropast.cz

Hranická radnice již na jaře vydala nový informační leták o propasti a nedalekých Zbrašovských aragonitových jeskyních. "Po rekordním měření jsme okamžitě zadali dotisk vložené stránky do tohoto informačního letáku s informací o rekordním měření," doplnil Bakovský.

K jednáním o propagaci propasti se připojila i nedaleká obec Černotín. Podle starosty Jiřího Andrýse se plánuje úprava místní cesty k propasti, která by sloužila pěším turistům. Dobré zázemí by podle něj mohli turisté najít i v motorestu Vápenka, kde dříve fungovala restaurace i ubytování. Kvůli problémům majitelů je však zařízení nyní zavřeno.

Hranická propast leží v národní přírodní rezervaci Hůrka u Hranic v katastru města Hranice. Hloubka suché části propasti je 69,5 metru. Průzkumné ponory jsou zde evidovány soustavněji zhruba od roku 1961. Rekord potvrdil na konci září výzkum česko-polské expedice, která spustila sondu pomocí robota až do hloubky 404 metry. Hlubšímu měření zabránil konec vodící šňůry kabelu. Dosavadní rekord držela italská propast Pozzo del Merro s naměřenou hloubkou 392 metrů.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Alena Horáková
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist