http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/indie-v-rijnu-ratifikuje-parizskou-dohodu-o-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Indie v říjnu ratifikuje pařížskou dohodu o klimatu

26.9.2016 14:18 | DILLÍ (ČTK)
"Oznamuji, že Indie ratifikuje (pařížskou klimatickou dohodu) 2. října, v den výročí narození Mahátmy Gándhího," řekl podle zpravodajského serveru BBC indický premiér Módí na zasedání své strany v jihoindickém státě Kérala
"Oznamuji, že Indie ratifikuje (pařížskou klimatickou dohodu) 2. října, v den výročí narození Mahátmy Gándhího," řekl podle zpravodajského serveru BBC indický premiér Módí na zasedání své strany v jihoindickém státě Kérala
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Indie v říjnu přistoupí k ratifikaci mezinárodní dohody o klimatu, která byla sjednána koncem loňského roku v Paříži. Řekl to indický premiér Naréndra Módí, jehož země patří k největším znečišťovatelům ovzduší na světě. Dohoda OSN o klimatu má zpomalit oteplování planety a zmírnit jeho důsledky. Smlouva se stane závaznou, až ji ratifikuje 55 zemí produkujících nejméně 55 procent emisí skleníkových plynů.
 

Počátkem září dohodu přijaly Spojené státy a Čína, které jsou největšími producenty oxidu uhličitého na světě a které jsou společně odpovědné za téměř 40 procent světových emisí tohoto skleníkového plynu. Před nimi už dohodu ratifikovalo více než 20 zemí, jejichž souhrnný podíl na emisích však činí jen zhruba 1,1 procenta.

"Oznamuji, že Indie ratifikuje (pařížskou klimatickou dohodu) 2. října, v den výročí narození Mahátmy Gándhího," řekl podle zpravodajského serveru BBC indický premiér Módí na zasedání své strany v jihoindickém státě Kérala.

Základním cílem pařížské dohody je udržet vzestup průměrné globální teploty oproti předindustriálnímu období pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně. Text rovněž vyzývá státy, aby usilovaly o co nejrychlejší globální snížení emisí skleníkových plynů.

Zatímco většina státníků považuje dokument za silný, kritici mu vyčítají třeba to, že nestanoví závazné termíny omezování emisí. Někteří vědci tvrdí, že slíbené závazky jednotlivých zemí k dosažení zmíněného teplotního cíle nepostačí.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist