http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/inspektori-cizp-v-plzni-ulozili-firme-mea-pokuty-za-140-000-kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Inspektoři ČIŽP v Plzni uložili firmě MEA pokuty za 140 000 korun

26.8.2016 11:42 | PLZEŇ (ČTK)
Dvě pokuty v celkové výši 140 000 korun uložili inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Plzni místní firmě MEA Metal Applications s.r.o. Důvodem byl únik kouře s obsahem zinkového prachu ze žárové zinkovny do ovzduší. ČTK to řekla mluvčí ČIŽP Radka Burketová.
 

MEA Metal Applications jako provozovatel zařízení MEA MEISINGER s.r.o. v Plzni na Domažlické ulici podle ní v období od 4. dubna 2015 do 9. února 2016 nedodržovala na odtahu odpadního vzduchu z pozinkovny ustanovení provozního řádu zdroje znečištění. Za tento správní delikt dostala firma pokutu 100 000 Kč podle zákona o integrované prevenci.

"Při plánované kontrole jsme zjistili, že po provedeném zinkování docházelo při otevření vrat zakrývajících prostor pozinkovací vany ke značným únikům kouře s obsahem zinkového prachu do vnitřního prostoru výrobní haly. Odtud se otevřenými světlíky nebo vraty tyto látky dostávaly do volného ovzduší, čímž docházelo k ohrožování jeho kvality v lokalitě," řekla ředitelka plzeňské oblasti ČIŽP Petra Horčicová. Podle schváleného provozního řádu měl být přitom odpadní vzduch odsáván ventilátorem, zinkový prach měl být zachycován v odlučovači a přečištěný odpadní vzduch vypouštěn do ovzduší, vše s 95procentní účinností.

Inspektoři dále zjistili, že podnik netřídil odpady podle druhů a kategorií. Například v kontejneru na shromažďování plastových zpevňovacích pásků byl plastový kanystr od peroxidu a v kontejneru na komunální odpad bylo vedle smetků z dílen i 20 brusných kotoučů. Inspektoři zjistili také chyby v hlášení o produkci a nakládání s odpady za rok 2014. U jednoho ze subjektů, který přebíral odpady byl zaměněn identifikační kód. Za to firma dostala pokutu 40 000 Kč.

Václav Prokš
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist