http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/investice-obci-do-cisticek-zdrazi-stocne-varuji-vodohospodari
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Investice obcí do čističek zdraží stočné, varují vodohospodáři

26.10.2015 00:39 | PRAHA (ČTK)
Voda skokově zdražila v 90. letech minulého století. Za posledních deset let její cena vzrostla přibližně na dvojnásobek
Voda skokově zdražila v 90. letech minulého století. Za posledních deset let její cena vzrostla přibližně na dvojnásobek
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Malé obce budou muset investovat do čistíren odpadních vod, což povede ke zdražení stočného v některých případech až o 80 procent, uvedlo Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK). Důvodem nutnosti investovat do čistíren je podle SOVAK nové nařízení, které připravilo ministerstvo životního prostředí a bude o něm jednat vláda. Ministerstvo ale zdražování vody nepředpokládá.
 

Úřady budou podle nařízení moci určit výrazně přísnější limity na kvalitu vypouštěné vody, než tomu bylo dosud. Obce by tak podle SOVAK musely investovat do modernizace nynějších čistíren odpadních vod.

"Nutnost investic by se logicky musela promítnout do růstu cen vody. Podle analýz, které máme k dispozici, by se jednalo v průměru o pětiprocentní zvýšení cen plošně po celém území naší země," řekl předseda představenstva SOVAK František Barák. V jednotlivých regionech by podle něj však stočné mohlo zdražit až o 80 procent, podle modernosti místních čističek. Dodal, že zastupitelstva hlavně malých obcí si budou muset vybrat, zda cenu promítnou do stočného, či zda ji zaplatí z městských rozpočtů.

Ministerstvo životního prostředí ale v důvodové zprávě k novému nařízení uvedlo, že finanční dopad na domácnosti nepředpokládá. "Navrhovaná úprava...automaticky nepředpokládá dopady na zvýšení nákladů domácností z důvodu nárůstu stočného," uvedlo ministerstvo.

Voda skokově zdražila v 90. letech minulého století. Za posledních deset let její cena vzrostla přibližně na dvojnásobek. Letos podražila o dvě až 2,5 procenta. Za kubický metr vody letos na jaře každý Čech zaplatil v průměru zhruba 85 korun.


tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist