https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jablonec-chce-uz-pristi-rok-nabidnout-obyvatelum-kompostery
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jablonec chce už příští rok nabídnout obyvatelům kompostéry

18.7.2017 01:00 | JABLONEC N.N. (ČTK)
Povinnost zajistit vedle sběru papíru, plastů a skla také třídění biologicky rozložitelných odpadů mají města a obce od roku 2015. Odhaduje se, že biologicky rozložitelné odpady tvoří kolem 40 procent hmotnosti komunálních odpadů, v minulosti ale většinou končily na skládkách a ve spalovnách. / ilustrační foto
Povinnost zajistit vedle sběru papíru, plastů a skla také třídění biologicky rozložitelných odpadů mají města a obce od roku 2015. Odhaduje se, že biologicky rozložitelné odpady tvoří kolem 40 procent hmotnosti komunálních odpadů, v minulosti ale většinou končily na skládkách a ve spalovnách. / ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Jablonec nad Nisou chce už příští rok nabídnout obyvatelům města zapůjčení kompostérů podobně, jako je tomu například v sousedním Liberci. V Jablonci zatím žádné nádoby na třídění bioodpadu nemají. Lidé mají možnost ho zdarma odevzdat ve třech sběrných dvorech a čtyřikrát ročně přistavuje město do ulic i velkoobjemové kontejnery určené na zelený odpad. Kompostérů bude k dispozici 1200 a radnice na jejich pořízení získala dotaci. Informovala o tom mluvčí magistrátu Markéta Hozová.
 

Povinnost zajistit vedle sběru papíru, plastů a skla také třídění biologicky rozložitelných odpadů mají města a obce od roku 2015. Odhaduje se, že biologicky rozložitelné odpady tvoří kolem 40 procent hmotnosti komunálních odpadů, v minulosti ale většinou končily na skládkách a ve spalovnách. V posledních letech se situace zlepšuje a biologicky rozložitelný odpad pocházející především z údržby zahrad, ale také z kuchyní, končí stále častěji v kompostárnách. Stále je to však jen zlomek množství, které obyvatelé měst a obcí vyprodukují.

Jablonec pořídí díky podpoře z Operačního programu Životní prostředí nejen kompostéry, ale také štěpkovač. Dohromady to přijde na 3,7 milionu korun, z toho jen půl milionu zaplatí město. "Štěpkovač nebude jen pro potřeby města, chceme pomoci i občanům, kteří mají problémy zbavovat se větví z prořezů," řekl náměstek primátora Miloš Vele (ODS). Přistavení štěpkovače by podle něj mělo být pro obyvatele díky evropské dotaci zdarma. Jablonecká radnice plánuje také vybudování vlastní kompostárny v nevyužitém areálu Jablonecké energetické.

Areál Brandl, pro který firma nemá po dokončení revitalizace teplárenské sítě využití, by měl sloužit pro sběr a zpracování odpadu. "Připravujeme rozvojový projekt, chtěli bychom, aby se tady pro město Jablonec zpracovávaly odpady. Mělo by tu být centrum odpadového hospodářství, nikoliv spalovna, protože už nejsme napojení na žádné zákazníky," ujistil Vele. V areálu by se měl odpad třídit a zpracovávat, případně kompostovat. "Rozhodně to ale nebude žádná skládka," dodal náměstek primátora.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist