http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/jen-kazdy-desaty-cech-dokaze-vyjmenovat-vsechny-narodni-parky-cr
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Jen každý desátý Čech dokáže vyjmenovat všechny národní parky ČR

1.3.2016 09:36 | PRAHA (ČTK)
V současné době jsou v České republice čtyři národní parky - Krkonošský národní park, Šumava, Podyjí a České Švýcarsko
V současné době jsou v České republice čtyři národní parky - Krkonošský národní park, Šumava, Podyjí a České Švýcarsko
Pouze každý desátý Čech umí vyjmenovat všechny čtyři tuzemské národní parky a téměř polovina si nevybaví žádný rostlinný ani živočišný druh, který je na území ČR kriticky ohrožen. Vyplývá to z průzkumu organizace Beleco, kterého se účastnilo více než tisíc lidí.
 

Beleco, která působí dlouhodobě v oblasti ochrany přírody, uskutečnila průzkum v rámci projektu Příběhy české přírody. Měl zmapovat názory lidí na ochranu přírody. Zúčastnilo se ho přes tisíc minimálně středoškolsky vzdělaných obyvatel, s vyššími příjmy a z měst nad 20 tisíc obyvatel.

Průzkum podle organizace ukázal, že polovina vzdělaných Čechů a Češek si není schopna vybavit žádnou zprávu o ochraně české přírody, kterou by v poslední době zaznamenala. O podílu lesů na území ČR má alespoň přibližně správnou představu zhruba třetina z nich.

"U této skupiny populace jsme očekávali větší informovanost i zájem o přírodu. Přestože lidé deklarují, že je česká příroda zajímá a mají ji rádi, ve skutečnosti o ní mnoho nevědí a zprávy o ní ani aktivně nevyhledávají," uvedla spoluautorka výzkumu, socioložka Kateřina Ptáčková.

V současné době jsou v České republice čtyři národní parky - Krkonošský národní park, Šumava, Podyjí a České Švýcarsko.Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist