http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/komora-vyzyva-eru-k-rychle-uprave-cenovych-rozhodnuti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Komora vyzývá ERÚ k rychlé úpravě cenových rozhodnutí

1.12.2016 12:58 | PRAHA (ČTK)
Hospodářská komora vyzývá Energetický regulační úřad (ERÚ), aby upravil svá cenová rozhodnutí pro příští rok. V opačném případě by převzal zodpovědnost za způsobené škody, sdělila komora. ERÚ v úterý představil takzvané regulované složky elektřiny a plynu pro příští rok. U cen elektřiny pro většinu podporovaných zdrojů nepočítal se schválením výplaty podpory ze strany Evropské komise, neměl je totiž k dispozici.
 

Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková v úterý uvedla, že pokud notifikační rozhodnutí EK nebudou vyžadovat zásah do legislativy, může úřad cenová rozhodnutí se změnami vydat nejpozději do první poloviny ledna. "Pokud to bude bez problému, jsme schopni vydat je do konce roku," dodala.

"Případný odklad vydání změnových cenových rozhodnutí až do poloviny ledna, který avizovala předsedkyně ERÚ Vitásková, je zcela nepřijatelný a vyvolal by zbytečně další nejistoty a případné škody. Je třeba co nejrychleji obnovit elementární jistotu všech zúčastněných subjektů," uvedl dnes prezident komory Vladimír Dlouhý. Vyjádření ERÚ ČTK shání.

Jakkoli je dokončení notifikace podpory elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů významným úspěchem, neznamená podle Dlouhého dokončení všech notifikačních řízení. Komora proto opětovně apeluje na všechny zúčastněné orgány státní správy, aby nepolevovaly v úsilí co nejdříve dokončit všechna doposud neuzavřená notifikační řízení, která se týkají zejména podpory vysoce účinné kombinované výroby elektřiny a tepla.

Dlouhý chápe, že situace ERÚ není jednoduchá, totéž ovšem podle něj platí o příjemcích podpory, kteří v dobré víře prováděli investovali a pomáhali tak naplňovat cíle EU, závazky ČR i státní energetickou koncepci. "Pokud ERÚ v rozporu se zákonem nestanoví včas podporu v cenovém rozhodnutí, převezme veškerou odpovědnost za následky a škody tím způsobené," poznamenal Dlouhý.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist