http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kotelna-v-jablonci-prodlouzi-komin-aby-spaliny-neobtezovaly-okoli
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Kotelna v Jablonci prodlouží komín, aby spaliny neobtěžovaly okolí

10.7.2016 14:30 | JABLONEC N.N. (ČTK)
Komín jedné z loni dokončených kotelen v Jablonci nad Nisou se musí prodloužit až o 5,5 metru, aby spaliny neobtěžovaly okolí. I když byl komín v Mechové ulici postaven podle projektu, za nepříznivých povětrnostních podmínek může oblak páry a spalin obtěžovat obyvatele horních pater nedalekých panelových domů. Protažení komína musí znovu projít procesem stavebního povolení, vlastní přestavba se tak provede na přelomu září a října. Zabere maximálně dva dny, řekla mluvčí Jablonecké energetické Lenka Vrátná.
 

"Původní studie počítala s tím, že pára, která bude z komína vycházet, bude výrazně teplejší, než ve skutečnosti je. Většinu času totiž kotle nejsou v režimu maximálního zatížení, a pára je tak až o 20 stupňů chladnější. Tím pádem se spaliny tlačí směrem dolů. Samozřejmě jsme situaci řešili i s projektantem, nechali jsme komín přeměřit, abychom zjistili, zda nedošlo k pochybení v rámci realizace, ale nedošlo," uvedl ředitel Jablonecké energetické Petr Roubíček.

Firma nechala zpracovat tři studie možného řešení. "Jasné je, že bude muset dojít k razantnímu zásahu do konstrukce komína. Ten se bude nejen navyšovat o pět až pět a půl metru, ale bude muset být také urychlen výtok spalin z ústí komína, což je největší problém," řekl Roubíček. Každý metr navíc podle Roubíčka také u komína znamená při každém větru větší nároky na statiku, proto se hledá co nejlehčí konstrukce, aby zátěž při větru byla co nejmenší.

Kotelna v Mechové byla vybudována v rámci první etapy revitalizace teplárenské sítě v Jablonci, která přišla na 95 milionů korun. Před několika dny začala už druhá etapa, při níž se staví dalších 17 kotelen za 150 milionů. Po zkušenostech z Mechové doznal projekt několika změn, kotelny se hlavně přesunuly výš, aby komíny obtěžovaly okolí co nejméně a nemusely být tak vysoké. "K největším změnám patří rozdělení zdroje v Liberecké ulici na dva. Část jeho výkonu se přesunula do ulice U Balvanu blíž k odběratelům," řekl Roubíček. Přesunula se i kotelna na Žižkově Vrchu a zdroj z ulice Na Čihadle do Gymnázia Dr. Randy.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist