http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kotlikove-dotace-v-plzenskem-kraji-byly-vycerpany-za-dve-hodiny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Kotlíkové dotace v Plzeňském kraji byly vyčerpány za dvě hodiny

20.9.2016 14:06 | PLZEŇ (ČTK)
Částku 73 milionů korun vyčleněnou na výměnu starých kotlů na vytápění domácností vyčerpali obyvatelé Plzeňského kraje za dvě hodiny a 13 minut. V této výzvě lidé podali 582 žádostí, řekla ČTK mluvčí kraje Alena Marešová. Příjem žádostí elektronickým systémem eDotace byl zahájen na krajském webu v pondělí v 08:00. Lidé se přitom mohli hlásit až do 16. prosince.
 

Dalších 140 žádostí za 16 milionů korun už přijal kraj jako rezervu pro případ, že některé subjekty odstoupí nebo nesplní dotační podmínky, tedy například nezkolaudují nová topeniště v termínu. "Šance pro další žadatele je už velmi nízká," řekl radní pro životní prostředí a zemědělství Václav Štekl (KSČM).

Na nový ekologický zdroj tepla získají žadatelé od státu díky dotaci EU nejvíce 85 procent nákladů, maximálně 150 000 Kč. Dotace jdou na nákup nízkoemisních kotlů na biomasu a uhlí, na tepelná čerpadla a na plynové kotle. V první výzvě na začátku roku vyhověl kraj 1309 žádostem občanů za 149 milionů korun. Vyhlásil ji 20. ledna a lidé se mohli hlásit do 31. března. Peníze byly vyčerpané 29. února.

"Cílem je snížit emise z lokálního vytápění domácností podílející se na nadlimitních koncentracích znečišťujících látek na území kraje," uvedl Štekl. Podporu získají fyzické osoby na výměnu kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním v rodinných domech.

Plzeňský kraj dostal v první vlně dotací 231 milionů Kč. Další dvě vlny budou následovat do roku 2020. Za šest let by mohli obyvatelé regionu vyměnit 5000 až 6000 starých kotlů na tuhá paliva, kterých bylo před zahájením dotačního programu 40 000.

Václav Prokš
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist