https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/krajsti-urednici-znovu-posuzuji-skladovani-kalu-u-litvinova
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Krajští úředníci znovu posuzují skladování kalů u Litvínova

12.5.2016 14:17 | ÚSTÍ N.L. (ČTK)
Ústečtí krajští úředníci znovu posuzují skladování ostravských kalů na skládce Celio u Litvínova. Rozhodnou zhruba do dvou měsíců. ČTK to řekla mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová. Nejvyšší správní soud loni dospěl k závěru, že úřady při rozhodování o uskladnění desítek tisíc tun kalů chybovaly.
 

"Nejedná se o neplatnost dosavadního integrovaného povolení, neplatná je pouze dvacátá změna integrovaného povolení, která stanovila podmínky pro dovoz, příjem a uskladnění ostravských kalů," řekla Dosedělová.

Proti skladování kalů na severu Čech protestují ekologické organizace, občanská sdružení a někteří místní politici. Krajský úřad v Ústí nad Labem rozhodl o změně integrovaného povolení v režimu takzvané nepodstatné změny. V zásadě tak podle žaloby vyloučil ekologická sdružení z účasti ve správním řízení. O nepodstatnou změnu však podle soudu nešlo.

Nově integrované povolení hovořilo o skladování kalů před jejich energetickým využitím, tedy spalováním v cementářské peci. Celio bylo do té doby oprávněno přijímat takové odpady pouze k odstranění jejich trvalým uložením do skládky, nikoliv k jejich dočasnému skladování. "Celý zbytek integrovaného povolení stále platí. Dvacátou změnu podle rozsudku je nutné projednat formou tzv. významné změny, její projednání už probíhá," uvedla Dosedělová.

Ropné kaly pálí cementárna v Čížkovicích na Litoměřicku. Toto palivo je levnější než uhlí, přimíchávání kalů tak ušetří cementárně několik milionů korun. "Stále počítáme s tím, že spalování paliva Geobal skončí v závěru roku 2017. Zároveň můžeme potvrdit, že cementárna neuvažuje o dalším odběru paliva z ostravských kalů," řekla nedávno ČTK mluvčí cementárny Milena Hucanová. Žádná z kontrol nezjistila nedostatky ani porušení povinností při spalování kalů.

Ostravské laguny, které jsou pozůstatkem někdejšího chemického provozu, představují jednu z největších ekologických zátěží v Česku a jejich čištění provázejí neustálé problémy. Termín vyčištění se stále posouvá.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist