http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kuba-spousti-dlouhodoby-program-na-ochranu-zraloku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Kuba spouští dlouhodobý program na ochranu žraloků

22.10.2015 04:33 | HAVANA (ČTK)
Kuba bude podle nového akčního plánu muset poskytnout rybářům školení, aby se naučili žraloky rozpoznávat a vést záznamy o žraločích úlovcích
Kuba bude podle nového akčního plánu muset poskytnout rybářům školení, aby se naučili žraloky rozpoznávat a vést záznamy o žraločích úlovcích
Dlouhodobý program na ochranu žraloků u svého pobřeží ve středu odstartovala Kuba. Akční plán, který vznikl ve spolupráci s organizací na ochranu životního prostředí Environmental Defense Fund (EDF) sídlící v USA, mimo jiné vytvoří chráněné rybí oblasti a stanoví hranice pro velikost úlovku. Informovala o tom agentura Reuters.
 

V kubánských vodách plave podle vědců téměř pětina ze zhruba 500 druhů žraloků žijících na Zemi. Vodní dravce tu drží relativně zdravý systém korálových útesů. Populace žraloků se ale dramaticky zmenšuje. Příčinou je nadměrný rybolov a lovení žraloků jenom kvůli ploutvím, což je praktika, kterou již Kuba zakázala. Svou daň si vybírá i zhoršující se životní prostředí v jiných částech Karibiku.

Kuba bude podle nového akčního plánu muset poskytnout rybářům školení, aby se naučili žraloky rozpoznávat a vést záznamy o žraločích úlovcích. Poté budou stanoveny hranice pro velikost a počet žraloků, které smějí kubánští rybáři ulovit, a v jakých oblastech.

Kuba má podle agentury AP možná nejzachovalejší přírodu v regionu. Patrné to je v pobřežních vodách, kde je větší výskyt ryb, žraloků a korálů než v jiných oblastech Karibiku. Tento stav je důsledkem jednak ochrany životního prostředí, ale také pomalejšího hospodářského vývoje na Kubě, kde sortiment a množství výroby určuje stát.

Ochrana žraloků a podmořského života má však pro Kubu stále větší hospodářský význam. Oteplování ve vztazích mezi Havanou a Washingtonem, které před necelým rokem ohlásil americký prezident Barack Obama a kubánský vůdce Raúl Castro, totiž k návštěvě karibského ostrova láká davy turistů.


tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist