http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/kvuli-stavbe-protipovodnove-zdi-pujde-v-prerove-k-zemi-50-javoru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Kvůli stavbě protipovodňové zdi půjde v Přerově k zemi 50 javorů

11.8.2016 09:41 | PŘEROV (ČTK)
Stromy, které se začnou kácet v úterý, jsou podle dendrologů často napadeny dřevokazným hmyzem, houbami či jmelím a některé mají kvůli nedostatku místa deformované koruny.
Stromy, které se začnou kácet v úterý, jsou podle dendrologů často napadeny dřevokazným hmyzem, houbami či jmelím a některé mají kvůli nedostatku místa deformované koruny.
Zdroj | Přerov
Kvůli stavbě protipovodňové zdi na nábřeží Edvarda Beneše v Přerově se musí porazit pět desítek javorů. Kácet je začnou odborníci příští týden, vybrali stromy, které jsou napadeny nebo nemají dostatek místa pro růst. Na jejich místo budou po dostavbě ochranné zdi vysázeny stovky keřů, sdělili zástupci radnice. Na nábřeží se kácelo ve velkém již před třemi lety. Tehdy šlo o čtyři desítky stromů, nahrazeny byly vzrostlými platany.
 

Bečvu lemovalo na nábřeží původně 91 javorů, stromořadí patřilo z větší části Povodí Moravy. Stromy, které se začnou kácet v úterý, jsou podle dendrologů často napadeny dřevokazným hmyzem, houbami či jmelím a některé mají kvůli nedostatku místa deformované koruny. Dřevorubci je ale musejí pokácet především kvůli stavbě protipovodňové zídky, která má ochránit část Přerova v případě povodní. "K zemi půjde v nadcházejících týdnech dvaapadesát stromů ze stromořadí," uvedl náměstek přerovského primátora Pavel Košutek (ANO).

Stavba téměř půl kilometru dlouhé protipovodňové zdi začne v druhé polovině srpna a bude stát 13 milionů korun. Po její dostavbě přijde na řadu výsadba 205 keřů, které budou z jedné strany betonovou stavbu lemovat. "Odborníci navrhli strukturu keřů, které nebudou příliš výrazné a náročné na údržbu - měly by ale zídce dodat zelený, přírodní ráz. Zakoření tu například růže svraskalá, trojpuk drsný, mochna křovitá či zlatice převislá," doplnila Miroslava Švástová z přerovského magistrátu.

Protipovodňová zídka na nábřeží, které patří k nejrizikovějším místům v centru Přerova, bude vysoká 1,2 až 1,3 metru a měla by město ochránit před padesátiletou vodou. Součástí zdi jsou prostupy, které se v případě zvednutí hladiny Bečvy zahradí mobilními zátarasy. Ochranné opatření je součástí celého komplexu staveb, které Povodí Moravy v Přerově připravuje. Podle rozsáhlého projektu ochrany Pobečví by mělo do konce roku 2018 na území města vzniknout 13 protipovodňových staveb za více než 100 milionů korun. Kromě zdí je to například záchytný profil plavenin nad Přerovem.

Alena Horáková
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist