http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lakadlem-zoo-v-severokorejske-metropoli-je-pavilon-psu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Lákadlem zoo v severokorejské metropoli je pavilon psů

24.8.2016 16:21 | LONDÝN (ČTK)
V zoologické zahradě nechybí ani zástupce severokorejského národního plemene, které je nazváno podle okresu Pungsan, kde byli tito psi poprvé vyšlechtěni. Mimo KLDR toto plemeno prakticky není k vidění
V zoologické zahradě nechybí ani zástupce severokorejského národního plemene, které je nazváno podle okresu Pungsan, kde byli tito psi poprvé vyšlechtěni. Mimo KLDR toto plemeno prakticky není k vidění
Foto | Maeng9981 / Wikimedia Commons
V severokorejské metropoli Pchjongjangu byla po dvouleté rekonstrukci znovu otevřena zoologická zahrada, která byla v minulosti kritizována kvůli špatným podmínkám pro chov zvířat. Hlavním lákadlem pro návštěvníky nejsou překvapivě sloni, žirafy, tučňáci či opice, ale pavilon psů, informovala agentura AP.
 

Na informačních tabulích u výběhů pro psy - které jsou prostorné a čisté - se lze dočíst, že knírače, pudly, německé ovčáky a čivavu daroval zoologické zahradě sám vůdce KLDR Kim Čong-un. Dalšího psa plemene kavalír King Charles španěl prý zase od americké společnosti Tapco dostal v roce 1995 Kim Čong-il, otec Kim Čong-una a jeho předchůdce v čele země.

Někdejší jihokorejský prezident Kim Te-džung, jenž uplatňoval politiku sbližování se sousedním komunistickým státem, dal KLDR jihokorejského loveckého psa původem z ostrova Čindo. I tento pes je nyní obyvatelem pchjongjangské zoo.

V zoologické zahradě nechybí ani zástupce severokorejského národního plemene, které je nazváno podle okresu Pungsan, kde byli tito psi poprvé vyšlechtěni. Mimo KLDR toto plemeno prakticky není k vidění.

Přítomnost psů v zoologické zahradě může odrážet zlepšování vztahu Severokorejců k psům. Zatímco psí maso je na severu Korejského poloostrova pořád běžným pokrmem, podobně jako v Číně nebo v Jižní Koreji, stále více obyvatel KLDR chová psa jako domácího mazlíčka, poznamenala AP.

V Pchjongjangu i dalších severokorejských městech je teď možné vidět lidi, jak venčí psa na vodítku. Informační tabule v psím pavilonu, který se nachází hned naproti pavilonu hrochů, předkládají nejlepší způsoby, jak psí domácí mazlíčky nejlépe vycvičit. Připomínají, že trpělivost a vlídnost poslouží lépe než tvrdá slova a hrubé zacházení.

Pchjongjangskou centrální zoo v roce 1959 založil Kim Ir-sen, první severokorejský vůdce a dědeček Kim Čong-una. Podle oficiální historie zahrada začínala s pouhou padesátkou jezevců. Hned v prvním roce existence ale prý dostala první darovaná zvířata. Byli jimi sloni od socialistického vůdce Vietnamu Ho Či Mina.

Tito sloni byli podle údajů zoo hrdiny socialistického revolučního hnutí ve Vietnamu, protože pomáhali Vietnamcům přenášet válečný materiál při jejich boji proti francouzským kolonialistům.

Další darovaný slon pocházel z Laosu. Zebry a pštrosy dostal Kim Ir-sen od vůdce Tanzanie a orangutany od nyní již zesnulého indonéského vůdce Suharta. Starosta japonského Kjóta dal zoologické zahradě jaguára.

Všechny tyto dary jsou v pchjongjangské zoo pečlivě vypočítány, aby bylo patrné, jak jsou severokorejští vůdci milováni a respektováni ve světě, píše agentura AP. Zdůrazňována je také laskavost Kim Čong-una, který kromě psů daroval zoo také tygry, žirafy a mnoho dalších zvířat.

Rekonstrukce zoo byla zahájena v roce 2014 jako součást Kimovy snahy vytvořit v Pchjongjangu moderní, působivou infrastrukturu a atraktivní zábavní centra, mezi něž patří obrovský akvapark nebo centrum pro jezdecký sport.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist