https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lesnici-v-hradci-kralove-vypustili-tri-vzacne-rarohy-velke
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lesníci v Hradci Králové vypustili tři vzácné rarohy velké

21.6.2016 13:48 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Rarozi dorůstají výšky 47 až 55 centimetrů, rozpětí křídel mají přes jeden metr. Hnízdí na skalních římsách nebo na stromech v opuštěných hnízdech jiných větších ptáků. Loví jiné ptáky, například holuby, sojky, straky. Velký raroh si troufne i na zajíce
Rarozi dorůstají výšky 47 až 55 centimetrů, rozpětí křídel mají přes jeden metr. Hnízdí na skalních římsách nebo na stromech v opuštěných hnízdech jiných větších ptáků. Loví jiné ptáky, například holuby, sojky, straky. Velký raroh si troufne i na zajíce
Trojici kriticky ohrožených rarohů velkých vypustili do volné přírody lesníci v Hradci Králové. Vypuštěním v zajetí odchovaných dravých ptáků se snaží zachránit jejich populaci, která v Česku čítá jen asi 20 párů. ČTK to řekla mluvčí státního podniku Lesy České republiky Eva Jouklová. S vypouštěním uměle odchovaných rarohů začaly Lesy ČR v polovině 90. let v rámci programu na záchranu ohrožených dravců.
 

Dnes vypuštění rarozi jsou 50 dní staří samci a pocházejí ze sokolnického chovu. Před vypuštěním týden strávili ve vypouštěcí kleci umístěné na telekomunikační věži u budovy ředitelství Lesů ČR. "V kleci plně dorostli a zvykli si na nové prostředí. Nyní se už sami naučí létat i lovit," řekl sokolník Petr Zvolánek z podniku Lesy ČR. V příštích dnech se však ještě budou moci do klece vracet pro krmení. Lesníci v posledních 20 letech vypustili do přírody 50 rarohů.

Populace rarohů velkých a jejich příbuzných sokolů stěhovavých byla v minulém století decimována používáním jedovatého přípravku DDT v zemědělství. V přírodě se dožije dvou let jen asi 30 procent volně narozených mláďat rarohů, tří let a schopnosti plodit mláďata se dočkají jen jedinci. Mladé rarohy hubí zejména kuny, výři, hynou také na sloupech elektrického vedení, po úrazech z letu či na následky nemocí.

Rarozi dorůstají výšky 47 až 55 centimetrů, rozpětí křídel mají přes jeden metr. Hnízdí na skalních římsách nebo na stromech v opuštěných hnízdech jiných větších ptáků. Loví jiné ptáky, například holuby, sojky, straky. Velký raroh si troufne i na zajíce. Při útoku dokáže raroh vyvinout rychlost až 300 kilometrů v hodině.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist