http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-krmili-v-decinske-zoo-ovce-pecivem-dve-uhynuly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Lidé krmili v děčínské zoo ovce pečivem, dvě uhynuly

27.1.2016 15:09 | DĚČÍN (ČTK)
Ouessantská ovce (též Ushantská nebo nesprávně Quessantská) je nejmenší plemeno ovcí na světě
Ouessantská ovce (též Ushantská nebo nesprávně Quessantská) je nejmenší plemeno ovcí na světě
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kvůli překrmení pečivem uhynula v děčínské zoologické zahradě tento týden už dvě zvířata. Nepovolené krmení dali podle zoo oběma ovcím ouessantským návštěvníci.
 

První zvíře, tříletý beran, uhynul podle mluvčí zoo Aleny Houškové v pondělí. Dnes uhynula i ovce. U obou zvířat šlo o důsledek krmení pečivem. "Smrt zvířat je o to smutnější, že návštěvnost zoo je v těchto dnech opravdu nízká. V neděli přišlo do zoo pouhých deset návštěvníků, a i přesto se mezi nimi našel někdo, kdo dokázal zvířeti takto ublížit," řekla ČTK Houšková.

Podle veterinářky Lýdie Čačkové umírají zvířata překrmená pečivem ve velkých bolestech. "V důsledku překrmení pečivem totiž dochází k namnožení pěny a plynů v bachoru, který začne utlačovat jiné orgány, až dojede k selhání metabolického systému," uvedla veterinářka. Ve výběhu ovcí tak zůstala podle Houškové jediná. Uhynulý beran byl chovným samcem, ovce byla velmi pravděpodobně březí.

Podle zoo nejsou případy, kdy návštěvníci navzdory zákazu zvířata krmí, výjimečné. "Často nacházíme ve výbězích zbytky od svačin, párky v rohlíku nebo sušenky. Podobným způsobem v minulosti uhynula například kapybara vodní. A doslova za pět minut dvanáct jsme od podobného osudu zachraňovali vloni samici makaka chocholatého," doplnila Houšková. Kromě tradičních cedulí zakazujících krmení zvířat nechala zoo vyrobit uhynulému beranovi parte. Chce tak návštěvníky na nebezpečí hrozící zvířatům důrazněji upozornit.

Lidé mají možnost krmit v děčínské zoo zvířata ve dvou expozicích, u rybníku kachen a v kontaktní zoo. Nízkokalorické granule si mohou zakoupit v krmném automatu.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist