http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/litomysl-obnovila-u-vily-jindra-prvorepublikovou-zahradu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Litomyšl obnovila u vily Jindra prvorepublikovou zahradu

6.8.2016 12:06 | LITOMYŠL (ČTK)
Litomyšl na Svitavsku dokončila po dvou letech regeneraci zahrady u prvorepublikové vily Jindra, kde město v současnosti poskytuje respitní péči. Novinářům to řekl starosta Radomil Kašpar (KDU-ČSL). Úpravy zachovaly dispozice zahrady z 30. let 20. století, zároveň obsahuje i nově navržené uspořádání s použitím původních materiálů.
 

O zahradě se traduje, že její pořízení stálo víc peněz než samotná vila z roku 1932. Rodina Jindrova ji před lety darovala římskokatolické církvi, která ji pak propůjčila městu.

Regenerace zahrnovala výsadbu velkého množství trvalek, skalniček, travin, kapradin, popínavých rostlin, cibulovin, listnatých keřů a stromů. Rovněž bylo nutné vykácet přestárlé stromy, u některých stačilo prořezat větve nebo instalovat vazby v korunách.

Ve druhé etapě město opravilo zídky a schody, které zahradníci osázeli rostlinami, v místě torza bazénu vzniklo přírodní jezírko. Obnovené jsou mlatové cesty, návštěvníci zahrady se také mohou procházet po původních kamenných cestách i nově zhotovených.

Zahrada je otevřená ve stejných časech jako Klášterní zahrady. Přístupná je od dubna do října od 8:00 do 22:00, od listopadu do března od 8:00 do 19:00.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist