http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mladata-nosorozcu-ve-dvore-kralove-dostala-jmena-elias-a-joe
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Mláďata nosorožců ve Dvoře Králové dostala jména Elias a Joe

30.7.2016 16:18 | DVŮR KRÁLOVÉ N.L. (ČTK)
V zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem dnes dostala jména dvě letošní mláďata nosorožců dvourohých. Za kmotry jim šli herec Ondřej Vetchý a moderátorka Lejla Abbasová. Mláďata pojmenovali Elis a Joe. Dva samečci druhu ohroženého vyhynutím se narodili v červnu.
 

"Striktní pravidla pro pojmenování nemáme, ale jsme rádi, pokud kmotři dodržují první písmeno jména mláďat podle matky. Ty se jmenují Jasmína a Eva," řekla ČTK mluvčí dvorské zoo Andrea Jirousová. Jméno mladšímu Eliasovi vybral Vetchý, staršími Joeovi Abbásová. Původně ho chtěla pojmenovat Josef po zakladateli zoo Josefu Vágnerovi, jméno však již vloni dostal jiný nosorožec.

První letošní nosorožec dvourohý se narodil v zoo 9. června, druhý o čtyři dny později. Jsou v pořadí 42. a 43. nosorožci dvourohými, kteří se tu narodili.

Otcem obou mláďat je desetiletý samec Davu, který pochází ze zoo v německém Krefeldu. Letos se stal už dvojnásobným a celkově počtvrté otcem. Matky malých nosorožců se ve dvorské zoo narodily s časovým odstupem šesti dnů před šesti a půl lety.

Na konci června převezli chovatelé ze zoo do tanzanské rezervace Mkomaz samici nosorožce dvourohého Elišku. Dvorská zahrada tři nosorožce do Tanzanie poslala již v roce 2009, následně tam zplodili dva potomky. Cílem přesunu je posílit populaci nosorožců v Tanzanii, kde ji pytláci v minulosti téměř vybili. Dvorská zoo chová nosorožce dvourohé jako jediná v Česku.

Vedle nich v ní žijí i jiné druhy nosorožců. Z 55 dosud narozených nosorožců ve Dvoře Králové bylo 43 dvourohých. Narodilo se zde i pět nosorožců severních bílých, tři jižní bílí, jeden kříženec jižního a severního bílého a tři nosorožci indičtí. První nosorožec přišel v zoo na svět v roce 1976.

Pavel Dosoudil
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist