http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/musovsky-kostelik-zatim-nebude-zpristupnen-turistum-kvuli-ochrane-prirody
životní prostředí, příroda, ekologie, klima, biodiverzita, energetika, krajina, doprava, cestování ...

Mušovský kostelík zatím nebude zpřístupněn turistům. Kvůli ochraně přírody

26.3.2012 14:10 | IVAŇ (Brněnsko) (ČTK)
Kostel svatého Linharta z 12. století, který se tyčí na ostrově ve střední nádrži vodního díla Nové Mlýny, je sice teoreticky možné zpřístupnit turistům, záměr je ale zatím neuskutečnitelný. Zprovoznění památky by bylo totiž doprovázeno kvůli ochraně přírody četnými a zcela zásadními omezeními, říká starostka obce Ivaň Ivana Macková. Kostel zaniklé obce Mušov leží v chráněné ptačí lokalitě.

"Kostelík patří k nejcennějším památkám na Moravě, nedaleko něj budou termální lázně a zájem o jeho prohlídky je velký. Kvůli požadavkům ochranářů s ním nelze cokoli dělat," uvedla Macková. Podle ní je paradoxní, že veřejnost historický objekt dobře zná - ale pouze z pohledu z dálky. Přístup na ostrov je zakázaný.

Střední nádrž Nových Mlýnů je důležitým hnízdištěm ptáků a patří mezi chráněné lokality s označením Natura 2000. Po vleklých jednáních ekologové dospěli před časem k závěru, že lze povolit přístup veřejnosti na ostrov; ale jen v době dvou letních měsíců s tím, že denně navštíví ostrov pouze do sta lidí.

Podle starostky jsou to tak přísné parametry, že neumožňují obci Ivaň ani podat žádost o dotaci. Oprava památky si vyžádá 20 milionů korun. "Nemůžeme žádat dotace na opravu tohoto objektu s tím, že kostel pak na většinu roku uzavřeme a jeho návštěvnost bude po náročných pracích minimální," zdůraznila Macková.

Objekt je nyní zakonzervovaný. Obec dává na jeho údržbu ročně 50 000 korun. Bude dále čekat, zda se podmínky pro jeho otevření spojené s celkovou rekonstrukcí přeci jen nezmění.

Ivaň už ví, jak dostat turisty ze břehu na ostrov. Několik řešení navrhli nedávno studenti architektury z Brna. Počítají s tím, že by mezi pevninou a ostrovem mohl vzniknout jednoduchý systém lávek doplněný o lodní dopravu s ekologickým provozem.

Jejich návrhy si zájemci mohou prohlédnout na výstavě v budově Obecního úřadu v Ivani. V nejbližších dnech bude na nábřeží prostřední nádrže otevřena cyklostezka s výhledem na kostelík, takže zájemců o jeho návštěvu ještě přibude, dodala starostka.


Vladimír Klepáč
tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Blíž přírodě

Ekolist.cz je na
sociálních sítích!

Ekolist.cz na Facebooku

Ekolist.cz na Twitteru

Google+

Redaktoři Ekolistu Hugo Charvát, Martin Mach a Zdeňka Vítková spolupracují s lektory Janem Rybářem - Amaze.cz a Romanem Muchou - Quickly.cz na projektu Dobrá média.

Vytvářejte Ekolist.cz
s námi!

Chcete se podílet na vzniku Ekolistu? Napište nám! Můžete nám poslat svůj názor, nebo nám taky můžete poslat ke zveřejnění svou tiskovou zprávu. Anebo u nás můžete publikovat pozvánku na akci, kterou pořádáte.

Zeptejte se!
Rádi odpovíme

Máte nějaký dotaz nebo připomínku k Ekolistu? Napište nám! Tady jsou naše Kontakty. A pokud byste se chtěli zeptat na nějakou radu týkající se života šetrného k životnímu prostředí, můžete využít tento formulář.

Podporujeme
NetMonitor

Ekolist.cz nechává svou čtenost sledovat systémem NetMonitor. Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde. Další informace na webu NetMonitoru.

Podpořte kameníky
v Keni

Koupí dětské hry Kiumbové můžete podpořit ekonomickou samostatnost kameníků v keňské Tabace. Součástí hry jsou v Keni ručně vyřezáváné figurky. Sympatické je, že veškeré příjmy ze hry jsou použity zpátky v Keni.

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist