http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-druhe-kolo-dotaci-na-nove-kotle-dostal-stredocesky-kraj-50mil
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Na druhé kolo dotací na nové kotle dostal Středočeský kraj 50 milionů

12.9.2016 16:33 | PRAHA (ČTK)
Na druhé kolo dotací na nové kotle dostal Středočeský kraj od Státního fondu životního prostředí (SFŽP) dalších 50 milionů korun. Lidé budou moci žádat od 3. října. V prvním kole, které trvalo od poloviny ledna do konce června, přijalo hejtmanství 4500 žádostí o příspěvek na ekologické vytápění. Vedení kraje o tom informovalo na tiskové konferenci.
 

V prvním kole hejtmanství rozdělovalo 501 milionů korun. "Do uzavření prvního kola jsme zaevidovali žádosti v celkovém objemu zhruba 506 milionu korun. Zbývající finanční částka bude pokryta z rozpočtu Středočeského kraje," uvedl náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí Marek Semerád (ČSSD). Přijaté žádosti o kotlíkové dotace Středočeský kraj postupně vyřizuje, lidé by měli peníze získat po splnění podmínek programu v příštím roce.

Maximálně mohou žadatelé dostat 127.500 korun, ale výše dotace záleží na typu nového vytápění: 70 procent v případě kotle spalujícího pouze uhlí, 75 procent u pořízení kotle na uhlí a biomasu nebo kotle plynového kondenzačního. Mírně vyšší dotaci dostanou lidé na tepelné čerpadlo nebo na kotel pouze na biomasu. Dalších pět procent navíc mohou obdržet, pokud jsou z obce, která je v seznamu prioritních obcí a měst.

Podle Semeráda by si žadatelé měli dát pozor například na typ tepelného zdroje, který si pořizují. Aby splnil podmínky pro získání dotace, musí být zapsán v seznamu výrobků. Další informace včetně seznamu jsou na webu www.kr-stredocesky.cz/web/zivotni-prostredi/kotle-2015.

Podle pevně stanovených pravidel dotační výzvy musí Středočeský kraj do roku 2018 vyměnit 3460 kotlů, toto množství se podařilo výrazně překonat.

Středočeský kraj patří mezi regiony s nejhorším ovzduším, důvodem jsou i zastaralé kotle a používání neekologických paliv. Hejtmanství na začátku srpna požádalo SFŽP o 100 milionů korun, fond potvrdil přidělení poloviční částky.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist