http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-opatreni-proti-povodnim-i-vyuziti-srazkove-vody-pujde-1-65-miliard
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Na opatření proti povodním i využití srážkové vody půjde 1,65 miliard

9.2.2016 12:51 | PRAHA (ČTK)
První výzva, která čítá 1,3 miliardy korun a má pomoci tuzemskému vodnímu hospodářství, podpoří vodohospodářské projekty
První výzva, která čítá 1,3 miliardy korun a má pomoci tuzemskému vodnímu hospodářství, podpoří vodohospodářské projekty
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na vylepšení vodních toků a jejich koryt, hospodaření se srážkovými vodami, přirozené rozlivy a další protipovodňová opatření půjde z evropských dotací celkem 1,65 miliard korun. Ministerstvo životního prostředí spolu se Státním fondem životního prostředí vyhlásilo dvě výzvy. O peníze mohou žádat podnikatelé, správci toků, obce i kraje. ČTK o tom informovala mluvčí MŽP Petra Roubíčková. Fond bude žádosti přijímat od 1. března do 31. května.
 

"Více než miliardu korun získají projekty zaměřené na 'zprůtočnění' nebo zvýšení retenčních možností koryt vodních toků a přilehlých niv," uvedl v tiskové zprávě ministr životního prostředí Richard Brabec.

První výzva, která čítá 1,3 miliardy korun a má pomoci tuzemskému vodnímu hospodářství, podpoří vodohospodářské projekty. Z toho sto milionů zamíří na sanace svahových nestabilit, které ohrožují majetek i bezpečnost. Žádosti mohou podávat hlavně správci toků, ale i podnikatelé, pokud fondu předloží projekty na vybudování nebo rekonstrukce bezpečnostních přelivů vodních nádrží.

K projektům, které také mají šanci získat dotaci, patří podle Brabce i například akce na zlepšení přirozených rozlivů nebo hospodaření se srážkovými vodami v zastavěných částech obcí. To vše je rovněž součástí opatření i v boji proti suchu, připomněl. Na tyto akce vyčlenilo MŽP v Operačním programu Životní prostředí 2014-2020 celkem osm miliard korun.

Druhá výzva se týká projektů na zpracování studií odtokových poměrů, včetně návrhů možných protipovodňových opatření v oblastech, kde povodně hrozí. Maximální celková dotace bude 350 milionů korun.

Podle ředitele státního fondu Petra Valdmana mohou dotaci získat například projekty na budování varovných lokálních předpovědních a výstražných systémů. "Maximální výše podpory přitom v tomto případě činí 70 procent z celkových způsobilých výdajů," uvedl.

Dlouhotrvající sucho a horko loni způsobovalo komplikace po celé zemi, pro ČR to byl společně s rokem předchozím nejteplejší rok za posledních 240 let. Silně podprůměrné bylo i množství srážek. Vědci očekávají, že podobně teplých a suchých let bude přibývat. Také ministerstvo zemědělství hodlá od letošního roku spustit dotační program na udržení vody v krajině. Poskytne podporu na výstavbu, obnovu nebo odbahnění rybníků.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist