http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-podporu-elektriny-a-tepla-da-stat-dat-o-4-mld-vic-nez-letos
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Na podporu elektřiny a tepla dá stát dát o 4 miliardy víc než letos

23.9.2016 11:34 | PRAHA (ČTK)
Na podporu elektřiny a tepla poskytne stát příští rok ze státního rozpočtu o zhruba čtyři miliardy Kč více než letos. Návrh nařízení schválila vláda, informovalo v tiskové zprávě ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Zatímco letos vláda vyčlenila na podporu zhruba 22 miliard korun, pro příští rok nařízení počítá s 26,2 miliardy korun.
 

Dotace se týká podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů, druhotných zdrojů, vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla a provozní podpory tepla.

"Navrhovaná výše podpory zohledňuje pravidelnou dvouprocentní meziroční valorizaci provozní podpory podle zákona o podporovaných zdrojích i nově rozšířenou podporu pro teplo z biostanic," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Dalším faktorem byl podle MPO také aktuální odhad vývoje tržeb od zákazníků, kteří hradí v regulované ceně elektřiny náklady na podporu obnovitelných zdrojů energie a dalších podporovaných zdrojů. Od letošního ledna se přitom změnil systém stanovení výše platby. Platba již primárně není závislá na množství spotřebované elektřiny, ale na velikosti jističe, uvedlo MPO.

Nařízení vlády kromě limitu prostředků nestanovuje žádné podmínky, jak mají být dotace použity, ani další náležitosti, které upravuje zákon o podporovaných zdrojích energie. Norma je nicméně nutným předpokladem k čerpání těchto dotací. Vláda každoročně musí objem prostředků ze státního rozpočtu schválit do 31. října.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist