https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-pozemku-polskeho-ministra-pokaceli-33-stromu-pry-je-to-pomsta-za-prosazeni-zakona-o-kaceni-stromu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na pozemku polského ministra pokáceli 33 stromů, prý je to pomsta za prosazení zákona o kácení stromů

27.4.2017 23:29 | PRAHA (ČTK)
Třiatřicet jedlí, douglasek a zeravů vysokých od tří do sedmi metrů někdo porazil na ministrově pozemku v Tuczně na severozápadě Polska pomocí motorové pily v noci z neděle na pondělí, informovala mluvčí místní policie Beata Budzyńová. Ilustrační foto.
Třiatřicet jedlí, douglasek a zeravů vysokých od tří do sedmi metrů někdo porazil na ministrově pozemku v Tuczně na severozápadě Polska pomocí motorové pily v noci z neděle na pondělí, informovala mluvčí místní policie Beata Budzyńová. Ilustrační foto.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Přes tři desítky stromů pokácel neznámý pachatel na soukromém pozemku polského ministra životního prostřední Jana Szyszka. Případ by mohl být podle polských médií pomstou za kontroverzní zákon, který umožnil vlastníkům porážet na svých pozemcích stromy bez povolení úřadů, či za sporný způsob ochrany unikátního Bělověžského pralesa.
 

Třiatřicet jedlí, douglasek a zeravů vysokých od tří do sedmi metrů někdo porazil na ministrově pozemku v Tuczně na severozápadě Polska pomocí motorové pily v noci z neděle na pondělí, informovala mluvčí místní policie Beata Budzyńová. Ministr škodu odhadl na 5000 zlotých (asi 32.000 Kč).

Podle polských médií by incident mohl být pomstou za takzvaný Lex Szyszka, tedy zákon, který ministr životního prostředí prosadil a na základě kterého mohou lidé v Polsku od prvního ledna letošního roku kácet stromy na svých soukromých pozemcích až na výjimky bez povolení úřadů.

Podle ekologických organizací má tento zákon na svědomí masivní kácení po celé zemi. Před vstupem zákona v platnost musely místní úřady na ochranu životního prostředí souhlasit s pokácením stromu s průměrem kmene větším než 25 či 30 centimetrů v závislosti na jeho druhu.

Podle Adama Bohdana z organizace Dzika Polska (Divoké Polsko) "by mohlo jít o akt zoufalství, o zoufalý výkřik někoho, komu povolily nervy a kdo chce tímto gestem dát najevo svůj hněv nad vším, co se v Polsku děje".

Kromě zákona o kácení stromů ekologové včetně například organizace Greenpeace či Světového fondu na ochranu přírody (WWF) Szyszka kritizují i za kontroverzní "ochranný program" Bělověžského pralesa, který zahrnuje rozsáhlé kácení stromů. Unikátní prales na polsko-běloruské hranici, v němž žijí i zubři, je na seznamu přírodního dědictví UNESCO.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist