http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejhlubsi-misto-planety-mariansky-prikop-je-domovem-mnozstvi-mikroorganismu
životní prostředí, příroda, ekologie, klima, biodiverzita, energetika, krajina, doprava, cestování ...

Nejhlubší místo planety, Mariánský příkop, je domovem mnoha mikroorganismů

18.3.2013 13:48 | LONDÝN (ČTK)
Mariánský příkop, který je nejhlubším místem planety, obývá až překvapivě velké množství mikroorganismů. Informuje o tom zpravodajská stanice BBC, která cituje mezinárodní studii zveřejněnou v časopise Nature Geoscience. Dosud se mělo zato, že Mariánský příkop není místem, které by bylo zrovna vhodné pro život.

Vědci k výzkumu použili modul, který ponořili na dno příkopu a s jeho pomocí na hladinu vytáhli sedimenty. Zjistili přitom, že ani teplota blízká bodu mrazu, ohromný tlak a naprostá tma nevylučují život, protože ve vzorcích bylo velké množství mikrobů.

"Nejspodnější část hlubokých moří není zónou bez života," řekl jeden z autorů výzkumu Robert Turnewitsch. Mariánský příkop leží v Tichém oceánu a jeho hloubka činí 10 994 metrů.

V sedimentech se při analýze zjišťovala přítomnost kyslíku jako nepřímý důkaz aktivity mikroorganismů. Vědce překvapilo, že tyto primitivní jednobuněčné organismy byly na dně propadliny aktivnější, než ty žijící v hloubce šesti kilometrů.

Líbí se Vám Ekolist? Je jednoduché mu přispět.

Obživou jim jsou odumřelé části rostlin a živočichů, které klesly z hladiny a zachytily se na stěnách příkopu. "Množství tohoto výživného materiálu a jeho kvalita je velmi překvapující," řekl Turnewitsch.

Mariánský příkop je součástí mořských hlubin zvaných hadál sahajících níže než 6000 metrů pod hladinu. Množství nalezeného organického materiálu bylo tak velké, že odborníci začali zvažovat, že by cyklus tak velkého množství uhlíku mohl ovlivňovat klima celé planety.

"V zóně podmořských příkopů se shromažďuje ohromné množství organické látky a z této oblasti moří se pak uvolňuje do atmosféry velké množství uhlíku. Propadliny v hadálu mají větší vliv na cyklus uhlíku, než se myslelo," tvrdí Turnewitsch o výzkumu, k němuž posloužily vzorky vyzvednuté v roce 2010.

Před rokem se do Mariánského příkopu spustil ve speciální ponorce režisér James Cameron. Po vynoření řekl, že viděl nehostinné a holé stěny. Nedávno zveřejnil první vědecké poznatky, které jeho ponor přinesl. Vědci v nabraných vzorcích našli amébu a jeden druh korýšů.


tisknout poslat
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je na
sociálních sítích!

Ekolist.cz na Facebooku

Ekolist.cz na Twitteru

Google+

Redaktoři Ekolistu Hugo Charvát, Martin Mach a Zdeňka Vítková spolupracují s lektory Janem Rybářem - Amaze.cz a Romanem Muchou - Quickly.cz na projektu Dobrá média.

Vytvářejte Ekolist.cz
s námi!

Chcete se podílet na vzniku Ekolistu? Napište nám! Můžete nám poslat svůj názor, nebo nám taky můžete poslat ke zveřejnění svou tiskovou zprávu. Anebo u nás můžete publikovat pozvánku na akci, kterou pořádáte.

Zeptejte se!
Rádi odpovíme

Máte nějaký dotaz nebo připomínku k Ekolistu? Napište nám! Tady jsou naše Kontakty. A pokud byste se chtěli zeptat na nějakou radu týkající se života šetrného k životnímu prostředí, můžete využít tento formulář.

Podporujeme
NetMonitor

Ekolist.cz nechává svou čtenost sledovat systémem NetMonitor. Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde. Další informace na webu NetMonitoru.

Podpořte kameníky
v Keni

Koupí dětské hry Kiumbové můžete podpořit ekonomickou samostatnost kameníků v keňské Tabace. Součástí hry jsou v Keni ručně vyřezáváné figurky. Sympatické je, že veškeré příjmy ze hry jsou použity zpátky v Keni.

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist