https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejstarsi-voda-sveta-v-hlubinach-jizni-afriky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejstarší voda světa? V hlubinách Jižní Afriky

23.2.2011 01:50 | Toronto (Ekolist.cz)
Voda může mít různé podoby - ilustrační foto.
Voda může mít různé podoby - ilustrační foto.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Co se stane, když mocné síly přírody zastaví koloběh vody v hlubinách pod povrchem země? Vznikne unikátní svět izolovaných vodních mas, v nichž žijí svébytné mikroorganismy.
 

A vědci jásají, neboť se jedná o unikát. Právě to se nyní děje – podle nových studií leží nejstarší známá voda v hlubinách jedné z geologických struktur v Jižní Africe. Jmenuje se Witwatersrand Basin a je to místo, kde leží mimo jiné slavné zlaté doly. Chemické analýzy a další pokusy naznačují, že jde o slané vody, které v trhlinách odpočívají v naprosté izolaci po tisíce a možná až miliony let v hloubkách několika set metrů.

Odborníci k tomu došli na základě faktu, že vody mají opravdu zcela unikátní složení, v němž jsou klíčové nejen různé rozpouštěné soli, ale též vzácné plyny. Jejich vzájemné kombinace nemá obdoby nikde jinde. „Chemické složení nijak nepřipomíná nic, co známe z vod z moří nebo jiných částí této geologické struktury,“ uvedla Barbara Sherwood Lollarová, vědkyně z Torontské univerzity. „Došli jsme k závěru, že tyto vody jsou produktem izolace a vzájemného působení s horninami po nesmírně dlouhé období.“

Zásadní objev se podařilo udělat především díky přítomnosti neonu – jeden z jeho izotopů vědci znají ze vzorků hornin v jiných částech struktury. A nyní ho objevili i ve vodách. „Aby se do ní dostal z hornin, musela uběhnout opravdu velmi dlouhá doba.“

Nejen voda, ale také život

Jedna z trhlin, v nichž se voda nalézá, též obsahuje unikátní ekosystém s mikroorganismy – nejhlubší známý na světě. Mikroorganismy se dokáží obejít bez energie slunečního svitu a chemicky využívají energii z hornin. „Tyto hlubinné komunity mikroorganismů radikálně mění naše znalosti o tom, v jakých podmínkách je možné najít život,“ uvádí Lollarová. „Předpokládáme, že mikroorganismy se kdysi dostaly do těchto zón ze zemského povrchu. Ale izolace poté ovlivnila jejich evoluci.“


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist