https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejvyssi-spravni-soud-potvrdil-verdikt-o-uzavreni-sumavske-trasy-na-modry-sloup
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejvyšší správní soud potvrdil verdikt o uzavření šumavské trasy na Modrý sloup

21.12.2015 10:09 | BRNO (ČTK)
Správa Národního parku Šumava letos v létě informovala, že by se o případném otevření trasy mohlo rozhodnout příští rok
Správa Národního parku Šumava letos v létě informovala, že by se o případném otevření trasy mohlo rozhodnout příští rok
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | NP Šumava
Nejvyšší správní soud (NSS) potvrdil verdikt, kvůli němuž se dosud nemohla turistům otevřít pěší trasa na Modrý sloup na Šumavě. Neúspěšné kasační stížnosti proti rozhodnutí Krajského soudu v Českých Budějovicích z července 2013 podalo ministerstvo životního prostředí, Klub českých turistů a obec Modrava na Klatovsku.
 

Podle krajského soudu, který rozhodoval na popud Okrašlovacího spolku Zdíkovska a České společnosti ornitologické, úřady před povolením trasy neměly k dispozici všechna potřebná stanoviska. "Nebylo tak posouzeno, zda může mít vyznačení stezky rozcestí Březník - Modrý Sloup samostatně nebo kumulativně s jinými záměry významný vliv na příznivý stav nebo celistvost Evropsky významné lokality a Ptačí oblasti Šumava," stálo tehdy v rozsudku.

NSS zatím plné odůvodnění nezveřejnil. Na jeho zpracování má měsíční lhůtu. Jasné je tak pouze to, že kasační stížnosti zamítl.

Sporná trasa prochází Luzenským údolím. Pohyb lidí by tam podle některých ekologů mohl ohrozit populaci vzácného tetřeva hlušce. Správa národního parku ale dlouhodobě usiluje o zpřístupnění atraktivní trasy. Měla se otevřít už 15. července 2013, pár dní předtím se ale proti tomu vyslovil krajský soud.

Modrý sloup (Blaue Säulen) je hraniční přechod mezi Českou republikou a Německem v sedle mezi Luzným a Špičníkem v nadmořské výšce 1197 metrů nad mořem. Dříve tam hranice překračovala kašperskohorská větev Zlaté stezky. Po odsunu Němců a vzniku železné opony se přechod přestal používat.

Správa Národního parku Šumava letos v létě informovala, že by se o případném otevření trasy mohlo rozhodnout příští rok. "Všechny záměry ale musí projít procesem EIA (posudek vlivu na životní prostředí), což je jediná možná zákonná cesta, jak právě i cestu k Modrému sloupu otevřít veřejnosti," uvedl v červenci ředitel správy Pavel Hubený. K přechodu je nyní možné z české strany dojít jen klikatější a méně atraktivní trasou úbočím Špičníku


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist