http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nelegalni-skladka-z-hur-zmizi-za-dva-az-tri-mesice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Nelegální skládka z Hůr zmizí za dva až tři měsíce

24.8.2016 13:36 | Č. BUDĚJOVICE (ČTK)
Za dva až tři měsíce zmizí nelegální skládka v Hůrách na Českobudějovicku, kde se nachází 6000 tun odpadu. Její likvidace začne v nejbližších dnech. Společnost AVE, která bude ekologickou zátěž odstraňovat, odveze denně zhruba 250 tun toxické hmoty. Odpad různého druhu se nachází na ploše jednoho hektaru. Skládku, jejíž provozovatel před časem zkrachoval, loni v létě zasáhl velký požár. Podle hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly (ČSSD) představuje odpad v Hůrách jednu z největších ekologických zátěží v regionu.
 

"A jsem proto velice rád, že se skládku podaří zlikvidovat. Doufáme, že brzy z kraje zmizí i další velké ekologické zátěže ze Lhenic a Milevska," řekl ČTK Zimola. Ve Lhenicích na Prachaticku se nachází tisíce tun toxických látek v podobě pesticidů a herbicidů. V Milevsku na Písecku se zase nachází ekologická zátěž, kterou po sobě před téměř 25 lety zanechala bývalá obalovna živičných směsí.

Skládku v Hůrách provozovala firma dovážející materiál hlavně z Německa. Po roztřídění jej chtěla distribuovat dál, ale v roce 2007 objekt opustila. Společnost pak následně zkrachovala. Loni v srpnu nahromaděný odpad, který dosahuje výšky několika metrů, někdo zapálil. Hasiči požár likvidovali řadu dní. Obec Hůry začala jednat o odstranění skládky, ale celý proces mimo jiné komplikovaly vlastnické vztahy. "Ten pozemek má víc majitelů. Patří nám, armádě, státu a několika soukromým subjektům," uvedl starosta Hůr Jiří Borovka.

"Nejprve budeme sbírat veškeré pneumatiky, které se tady povalují, a budeme je dávat do speciálních kontejnerů. Následně odvezeme všechny slisované balíky a potom i další odpad. Ten odvezeme do centra pro nakládání s odpady v Čáslavi, kde se bude separovat na třídící lince," uvedla mluvčí společnosti AVE Jana Vondráková. Dodala, že výzkum neprokázal poškození spodních vod.

Náklady na likvidaci skládky činí osm milionů korun. Z 80 procent je uhradí Státní fond životního prostředí, dále se pak na placení podílí Hůry, město České Budějovice a Jihočeský kraj.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist