http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemecky-spolkovy-snem-schvalil-parizskou-dohodu-o-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Německý Spolkový sněm schválil pařížskou dohodu o klimatu

22.9.2016 20:41 (ČTK)
Smlouva se stane závaznou, až ji ratifikuje 55 zemí produkujících celkem nejméně 55 procent emisí skleníkových plynů.
Smlouva se stane závaznou, až ji ratifikuje 55 zemí produkujících celkem nejméně 55 procent emisí skleníkových plynů.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | COP PARIS / Flickr.com
Dolní komora německého parlamentu, Spolkový sněm, dnes schválila mezinárodní dohodu o klimatu, která byla koncem loňského roku sjednána v Paříži. Uvedla to agentura DPA. O definitivní ratifikaci dokumentu, který má zpomalit oteplování planety a zmírnit jeho důsledky, rozhodne v pátek horní komora, Spolková rada.
 

Základním cílem pařížské dohody je udržet vzestup průměrné globální teploty oproti předindustriálnímu období pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně. Text rovněž vyzývá státy, aby usilovaly o co nejrychlejší globální snížení emisí skleníkových plynů.

Zatímco většina státníků považuje dokument za silný, kritici mu vyčítají třeba to, že nestanoví závazné termíny omezování emisí. Někteří vědci tvrdí, že slíbené závazky jednotlivých zemí k dosažení zmíněného teplotního cíle nepostačí.

Smlouva se stane závaznou, až ji ratifikuje 55 zemí produkujících celkem nejméně 55 procent emisí skleníkových plynů. Začátkem září ji ratifikoval čínský parlament a týž den ji přijala i vláda Spojených států. Není ale zcela jasné, zda souhlas administrativy prezidenta Baracka Obamy stačí k právní závaznosti, která je podstatou pojmu "ratifikace".

Čína a Spojené státy jsou největšími producenty oxidu uhličitého na světě, jejich podíl činí 38 procent. Před nimi smlouvu přijalo už více než 20 zemí.

Více se o pařížské dohodě můžete dočíst v tomto speciálu.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist