http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/new-scientist-vetrne-farmy-zpusobuji-lokalni-otepleni-zjistili-vedci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

New Scientist: Větrné farmy způsobují lokální oteplení, zjistili vědci

9.11.2004 15:19 | PRAHA/LONDÝN (EkoList)
Farmy s větrnými turbínami mohou změnit počasí, tvrdí vědci z Princetonské university v USA. Somnath Baidya Roy a jeho kolegové vypracovali model větrné farmy, podle něhož lesy obřích vrtulí vzájemně reagují s lokální atmosférou. Myšlenku podpořili i pozorováním skutečných větrných farem. Píše o tom časopis New Scientist.
 

Roy a jeho spolupracovníci vytvořili model větrné farmy složené z pole 100 na 100 turbín, kazdé vysoké 100 metrů a vzdálených od sebe jeden kilometr. Tuto virtuální farmu umístili do oblasti Velkých plání v USA, území vhodného pro rozlehlé větrné farmy, a vymodelovali klima s použitím dat z Oklahomy.

Během dne model naznačoval, že turbíny mají velmi malý efekt na klima, protože teplo ze slunce mísilo nižší vrstvy atmosféry. Ale v noci, kdy je atmosféra klidnější, měly vrtule významný dopad na lokální klima. "Ve střední výšce turbína přidává k větru další turbulenci, což zvyšuje mísení vzduchu vertikálním směrem," vysvětluje Baidya Roy. Tím se přesouvá k zemskému povrchu teplý noční vzduch s vyšší rychlostí větru, než se běžně ve výšce sto metrů nachází.

Ve tři hodiny ráno bývá průměrná rychlost větru v Oklahomě 3,5 metru za sekundu, ale u modelu větrné farmy se zvýšila na 5 m/s. Model také naznačil, že teplota pod deseti tisíci turbínami by stoupla asi o 2 stupně Celsia. V přepočtu na celý den by pak průměr rychlosti větru při zemském povrchu byl kolem 0,6 m/s a zvýšení teploty asi o 0,7 Celsiova stupně.

Jak by taková změna podmínek mohla zasáhnout lokální přírodní prostředí či zemědělství, zatím není jasné.

Jisté však je, že tato zjištění podporují i pozorování v reálných podmínkách. Neil Kelley, meteorolog v Národní laboratoři pro obnovitelné zdroje energie v Goldenu ve státě Colorado získal data z větrné farmy v Kalifornii. "Přestože na této větrné farma byly turbíny rozestavěné hustěji a byly menší, zjistili jsme, že mají tendenci strhávat horko a rychlost seshora, zvláště během nočních hodin," říká meteorolog.

Větrným farmám se v současné době věnuje také Gustave Corten z Centra pro výzkum energie v Pettenu (Nizozemí). Provádí pokusy s modelovou větrnou farmou uvnitř větrného tunelu. "Myslím, že tato studie je velice zajímavá, a mohu potvrdit, že rozlehlé větrné farmy mohou ovlivnit mikroklima," říká Corten.

Baidya Roy se domnívá, že snad lze přizpůsobit podobu větrných turbín tak, aby jejich dopad na počasí nebyl tak extrémní. "Pokud inženýři zredukují turbulenci, potom by turbíny byly efektivnější co do výkonu, a dopad na životní prostředí by se zmenšil."

Žádné inženýrství však nemůže změnit fakt, že energie je odebírána větru. "Lidé mají tendenci si myslet, že obnovitelná energie je zadarmo, ale tak to není. Za jakýkoliv druh spotřeby se platí, včetně obnovitelné energie," uzavírá své poznatky Baidya Roy.

Podle článku Kate Ravilious z časopisu New Scientist.

Iva Nachtmannová
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist