http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nova-chko-brdy-by-mela-byt-pokryta-mobilnim-signalem-v-roce-2017
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Nová CHKO Brdy by měla být pokrytá mobilním signálem v roce 2017

11.8.2016 07:31 | PLZEŇ (ČTK)
Mobilní signál je důležitý pro zajištění včasné pomoci záchranných složek v oblasti.
Mobilní signál je důležitý pro zajištění včasné pomoci záchranných složek v oblasti.
Chráněná krajinná oblast Brdy (CHKO), která se letos v lednu otevřela turistům po zrušení vojenského prostoru, by měla být pokrytá signálem mobilních operátorů už v příštím roce. Dovolat se nyní dá pouze v okrajových částech. Dočasným řešením, než budou vybudovány nové stanice operátorů, má být využití současných armádních vysílačů na dvou brdských vrcholech. Mobilní signál je důležitý pro zajištění včasné pomoci záchranných složek v oblasti, řekl po jednání zástupců Plzeňského kraje, mobilních operátorů, armády a Vojenských lesů a statků náměstek hejtmana Ivo Grüner (ČSSD).
 

"Brdy jsou nově otevřeným prostorem s nedotčenou přírodou, ale také nebezpečným územím. Důvodem ovšem nejsou zbytky nevybuchlé munice, na jejímž odstraňování pyrotechnici stále pracují, ale především absence signálu pro mobily," uvedl. Podle Grünera může i zdánlivě banální úraz cyklisty nebo turisty vést k ohrožení života, protože zraněného bude velký problém na rozsáhlém území vůbec najít.

Všichni zástupci se v Plzni shodli na tom, že nejlepším a nejrychlejším řešením by mohlo být využití armádních vysílačů na kopcích Drahlín a Praha. Podle zástupců operátorů O2, T-mobile a Vodafone by tam mohly být umístěny vysílače už v roce 2017. "Všechny strany mají zájem najít společné řešení, a tím by využití armádních vysílačů mohlo být, než bude možné pokrýt celé území. Pro pokrytí celé oblasti je třeba koordinace postupu se zástupci CHKO Brdy a spolupráce při vybudování nových vysílačů na tomto území," uvedl Grüner.

Projekty a povolení vysílačů, tedy stavby takzvaných základnových stanic na pokrytí nejdůležitějších míst, by mohly být hotové příští rok a stavby začnou o rok později. Václav Kubík z Vodafone ČTK řekl, že příprava a stavba stanice trvá v ideálních podmínkách rok. Podle Grünera budou muset operátoři investovat v oblasti desítky milionů korun.

Pro zajištění bezpečnosti turistů a návštěvníků Brd se podle Grünera pracuje také na vytvoření záchranných informačních bodů, z nichž se dala přivolat pomoc. "S odborníky na IT řešíme možnost využití nové technologie při vybudování těchto bodů v místech, kde jsou křižovatky či odpočívadla. Z těchto míst by bylo možné spojit se s operátorem a přivolat pomoc," uvedl náměstek. Pokrytí těmito "hlásiči" by se mělo povést v příštím roce. Nyní se budou vyhledávat místa, kam by je bylo vhodné umístit.

Václav Prokš
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist