http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nova-pravidla-pro-biocidy-senat-asi-vrati-kvuli-chybam-poslancum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Nová pravidla pro biocidy Senát asi vrátí kvůli chybám poslancům

23.8.2016 15:00 | PRAHA (ČTK)
Navrhovaná nová pravidla pro povolování biocidních přípravků k hubení škůdců Senát pravděpodobně vrátí k opětovnému projednání poslancům. Senátní zdravotnický a sociální výbor doporučil provést ve vládním návrhu změny, které napraví legislativně-technické nedostatky. Horní komora projedná předlohu na schůzi, která začne ve středu.
 

Norma předpokládá, že za povolení biocidních přípravků k hubení škůdců budou výrobci platit 30 000 korun. Za žádost o schválení účinné látky pro nový typ přípravku má činit úhrada 150 000 korun.

Předloha má aktualizovat dosavadní úpravu podle současných předpisů Evropské unie. Počítá se sankcemi nejen pro výrobce biocidů, ale i pro jejich uživatele. Za použití nepovolených biocidů nebo za nesprávné užití biocidních přípravků bude hrozit pokuta až 50 000 korun. Výrobcům a obchodníkům s biocidními přípravky má za porušení zákona hrozit až pětimilionová sankce.

Záporným dopadem zákona může být podle ministerstva zdravotnictví zvýšení cen a snížení dostupnosti některých biocidních přípravků na českém trhu. Zákon mimo jiné počítá s novým opatřením, které znemožňuje schválení takových účinných látek, které jsou považovány za nebezpečné podle unijního nařízení.

Senát by měl podle doporučení výboru vrátit normu Sněmovně s opravou jednoho odkazu, protože tato chyba by prakticky znemožnila trestat určitý správní delikt, a doplněním chybějícího přísudku v jednom z paragrafů.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist