http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/o-popelnice-na-bioodpad-maji-ostravane-zajem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

O popelnice na bioodpad mají Ostravané zájem

1.9.2016 06:30 | OSTRAVA (ČTK)
Více než 10 100 obyvatel Ostravy, kteří žijí v rodinném domě se zahradou, si již požádalo o popelnice na biologicky rozložitelný odpad. O službu tak dosud projevilo zájem zhruba 63 potenciálních odběratelů, kteří na hnědou popelnici o objemu 240 litrů mají nárok, řekl dnes novinářům jednatel odpadové společnosti OZO Ostrava Karel Belda.
 

S plošným zaváděním bio popelnic město začalo letos v dubnu. Zájemci ji mají možnost získat zdarma, zpoplatněn není ani samotný svoz popelnic, který je plně hrazen z poplatku za komunální odpad. Ten v Ostravě už několik let činí 498 korun na osobu a rok.

"Na základě dosavadních čísel mohu konstatovat, že akce byla úspěšná. V době, kdy to bylo jako placená služba, tento systém využívalo asi 2500 občanů města Ostravy," podotkl Belda. Cílem je, aby do dvou let využívalo popelnice na bioodpad 70 až 75 procent majitelů rodinných domů.

Pro bezplatný rozvoz popelnic se město ve spolupráci se společností OZO rozhodlo především proto, aby zvýšilo komfort občanů, kteří tak již tento odpad nemusí vozit do sběrných dvorů. Zároveň by se tak měl snížit i podíl tohoto odpadu ve směsném komunálním odpadu.

"Akce v žádném případě neskončila. V současné době chodí denně další žádosti občanů, kteří to zatím nezaregistrovali, takže občané stále mají šanci přihlásit se do tohoto systému a získat bezplatně nádobu na bioodpady," podotkl Belda. Podmínkou je, že musí jít o obyvatele s trvalým bydlištěm ve městě, kteří mají rodinný dům se zahradou.

V období od dubna do listopadu se bio popelnice odváží jednou za 14 dní, OZO ale počítá i se zimním odvozem tak, aby lidé do popelnic mohli házet například slupky a další vhodný kuchyňský odpad. Zimní odvoz bude jen jednou měsíčně.

Do bio popelnic patří například tráva, listí, spadané ovoce, slupky a zbytky zeleniny a ovoce před tepelnou úpravou či skořápky z ořechů nebo dřevěné piliny a odpad z ořezu stromů. Naopak se do ní nesmí vyhazovat kuchyňský odpad živočišného původu, uhynulá zvířata či biologicky nerozložitelné odpady jako plasty, sklo či kamení. OZO nyní ročně zpracovává zhruba okolo 10.000 tun biologicky rozložitelného odpadu.

Martina Helánová
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist