http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/obe-elektrarny-v-pardubickem-kraji-mely-vloni-nizsi-emise
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Obě elektrárny v Pardubickém kraji měly vloni nižší emise

9.10.2016 15:34 | PARDUBICE (ČTK)
Obě uhelné elektrárny v Pardubickém kraji měly minulý rok nižší emise znečišťujících látek než v roce 2014. Elektrárna Chvaletice jich vypustila u většiny sledovaných prvků a sloučenin o pět až deset procent méně, elektrárna Opatovice téměř o třetinu méně. ČTK to zjistila z údajů Integrovaného registru znečištění (IRZ), které zveřejnilo ministerstvo životního prostředí.
 

Podle mluvčího elektrárny Opatovice Martina Sýkory se vloni již plně projevil efekt modernizace elektrárny. "Máme účinnější filtry, nové linky odsíření, zrekonstruované kotle a další opatření," uvedl Sýkora. Výroba byla meziročně zhruba stejná. Jediné zvýšení emisí bylo v Opatovicích zaznamenáno u polétavého prachu, podle Sýkory je ale i tak hluboko pod povolenými limity.

Elektrárna Chvaletice byla vloni kvůli opravám asi měsíc mimo provoz, výroba se snížila z 3,9 terawatthodin (TWh) v roce 2014 na 3,5 TWh v roce 2015. Kromě toho mělo na snížení emisí vliv i údržba zařízení a používané palivo. "Opravili jsme například elektroodlučovače, masivní údržbu jsme prováděli oba předchozí roky," řekl ČTK generální ředitel elektrárny Chvaletice Luboš Pavlas. Meziročně elektrárna vypustila více pouze oxidů síry, Pavlas to vysvětluje vyšší obsahem tohoto prvku v používaném uhlí.

Elektrárna Chvaletice v současnosti modernizuje za 2,5 miliardy korun dva ze čtyř bloků. Úprava má zlepšit ekologické i ekonomické parametry výroby, snížit emise oxidů dusíku a prachových částic a prodloužit životnost obou bloků do roku 2030.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist